„Aktorzy żydowscy” – pierwszy spektakl w nowej siedzibie Teatru Żydowskiego

Po kilkumiesięcznej tułaczce Teatr Żydowski przeniósł się do nowej siedziby przy ulicy Senatorskiej 35. Aktorzy oraz administracja w końcu znaleźli swoje miejsce. Już od 6 stycznia 2017 roku rozpoczynają się pokazy najbardziej osobistego i wymownego w tej sytuacji spektaklu „Aktorzy żydowscy”, który w ciągu ostatnich miesięcy zdobył kolejne nagrody na festiwalach, a Anna Smolar, reżyserka spektaklu, nominowana została do Paszportów Polityki 2016. Co prawda pod nowym adresem zaistnieje jedynie scena kameralna z 50-osobową widownią, a duże spektakle nadal wystawiane będą gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. W styczniu na Senatorskiej zobaczymy również inne małe formy Teatru Żydowskiego: „Śmierć pięknych saren” oraz „One same”.

Aktorzy_zydowscy_0217, fot. Magda Hueckel

Szanowni Państwo, drodzy Widzowie i Przyjaciele,

ostatnie miesiące obfitowały w trudne chwile. Dzień, którego tak bardzo się baliśmy, właśnie nadszedł. Teatr Żydowski opuszcza Plac Grzybowski, ośrodek żydowskiego świata, który współdzielił przez kilkadziesiąt lat z innymi organizacjami żydowskimi.  

Momenty te są dla nas niezwykle bolesne, ale wierzymy, że przetrwamy i wrócimy silniejsi,  z nową energią i wiarą w lepsze jutro.  Teatr to przecież nie tylko budynek. Teatr to ludzie – aktorzy, technika, administracja, a nader wszystko widzowie. 

Nasz Teatr przeniósł się do tymczasowej siedziby przy Senatorskiej 35. Organizujemy tam małą scenę kameralną dla 50-ciu widzów. Mamy nadzieję, że już wszyscy wiedzą, że gramy gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Szukamy jeszcze dodatkowej, większej sceny, na której moglibyśmy zagrać kilka razy w miesiącu sztuki, które miały swoje premiery pod koniec ubiegłego sezonu:  Dybuk, Marzec’68, Matki.

Dziś rozpoczynamy nowy rozdział w wielkiej księdze naszego istnienia. Nie znamy epilogu, ale jedno wiemy na pewno – jesteśmy i będziemy dla was tak długo, jak długo wy będziecie w nas wierzyć. 

Gołda Tencer i zespół Teatru Żydowskiego

O spektaklu „Aktorzy żydowscy”:

Co jest tak niezwykłego w tym spektaklu? Według samych autorów „Aktorzy żydowscy” to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy” czy bardziej „żydowscy”? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację, czy może niechęć?

Wydarzenie na FB: https://web.facebook.com/events/1770828286526703/

Wyróżnienia i nagrody:

Premiera „Aktorów Żydowskich” odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. Spektakl ten znalazł się w zestawieniu Gazety Wyborczej dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, Spotkaniach Teatralnych Bliscy Nieznajomi w Poznaniu, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Międzynarodowym Festiwalu Konfrontacje Teatralne, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Nowa Europa – Demoludy i Festiwalu Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Za tekst „Aktorów żydowskich” Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru. Ponadto brał udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spektakl otrzymał nagrodę Jury 51. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie (2016) dla najlepszego przedstawienia oraz nagroda aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2016). Również, między innymi, za ten spektakl Anna Smolar została nominowana do Paszportów Polityki w 2016 roku! Te wyróżnienia i nagrody potwierdzają, jak wielkie zmiany zaszły w postrzeganiu Teatru Żydowskiego pod dyrekcją Gołdy Tencer i jak bardzo ważna jest walka o utrzymanie tak cennego programu artystycznego i zespołu aktorskiego o ogromnym potencjale.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]