7 rano: łączniczki otrzymują rozkaz rozpoczęcia mobilizacji

O godz. 7.00 rano łączniczki otrzymują rozkaz wydany dnia poprzedniego o rozpoczęciu mobilizacji. Powstają ogromne utrudnienia w formowaniu oddziałów związane z brakiem broni oraz ukryciu jej w miejscach do których nie było dostępu. Godzina 17.00 zbliżała się nieubłaganie.

Symbol Polski Walczącej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Warszawa w Pigułce

Symbol Polski Walczącej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Warszawa w Pigułce

„Godzina W” zaczęła się na Żoliborzu już o godzinie 14.00. Na Śródmieściu Północ oraz na Woli godzinę przed planowanym terminem. Walczy 30 000 żołnierzy Okręgu Warszawskiego AK z czego tylko 10 proc. z nich ma jakąkolwiek broń. Naprzeciwko stanęła 20 000 w pełni uzbrojona, regularnie wyszkolona armia niemiecka oraz jednostki pancerne.

Pierwszego dnia stawiano sobie za cel zdobycie z zaskoczenia dużej liczby ważnych punktów strategicznych i takich, które ułatwią później walkę i logistykę. Niestety, powstańcy zdobywają jedynie magazyny żywności i mundurów przy Stawkach, koszary w budynku szkoły św. Kingi przy Okopowej, Wojskowy Instytut Geograficzny w Al. Jerozolimskich, gmach Miejskich Zakładów Komunikacyjnych na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, Prudential na Placu Napoleona oraz budynek Dyrekcji Kolei na Pradze.

Wieczorem kilka tysięcy powstańców z Żoliborza, Woli, Ochoty i Mokotowa szuka schronienia w lesie, ponieważ tracą łączność z centralą. Niemiecki gen. por. lotn. Reiner Stahel oblicza straty: 2 000 po stronie Powstańców, 500 po stronie III Rzeszy.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]