„Miał decydować głos mieszkańców Woli i Warszawiaków” zadecydowali radni PO

Od sierpnia Stowarzyszenie Gwara Warszawska działało na rzecz nazwania skweru przy dawnym pedeciaku imieniem Gwary Warszawskiej. Zebrano niemal 600 podpisów mieszkańców Woli i innych dzielnic Warszawy. „Inicjatywa chwalebna, ale przykro, że akurat w tym miejscu z dnia na dzień radni PO zgłosili swoją inicjatywę 🙁 I to dzień po złożeniu! Jakby nie można było najpierw przegadać ze społecznikami i Mieszkańcami… ech.. partie… 🙁 A Skwer „Sierpnia 1944” #nedasie… bo 'za dużo już mamy martyrologii na Woli’!” – skomentowała sytuację rana Aneta Skubida



  „Moi Drodzy Wolacy !!!
Od sierpnia działaliśmy na rzecz nazwania skweru przy dawnym pedeciaku imieniem Gwary Warszawskiej. Zebraliśmy prawie 600 podpisów mieszkańców Woli i innych dzielnic Warszawy. Pół roku temu, w rozmowie ustnej, Pan Burmistrz Krzysztof Strzałkowski popierał nasze działania. Podczas wręczenia mi nagrody „Dobrej Woli” usłyszałem podobne słowa wsparcia. Wczoraj złożyliśmy nasz wniosek do Biura Geodezji i Katastru w Warszawie, za pośrednictwem Biura Obsługi Mieszkańców Dzielnicy. Pełni wiary w poszanowanie naszej półrocznej pracy i uszanowanie woli wspierających.
Dziś Urząd Dzielnicy Wola zamieścił ciekawą informację.
Dla mnie nie jest ważne, kto w jakich majtkach „mecz rozgrywa”.
Tu miał decydować głos mieszkańców Woli i Warszawiaków z całej stolicy, pragnących uhonorować historię naszego miasta i ludzi tu żyjących.
Czy to przypadek ? Pozostawiam to Waszej Szanownej ocenie.
Co się wydarzy dalej ? Będę na bieżąco Was informował.

Z Wolskiem Szaconkiem,
Janusz Dziano –
Jestem z Woli
Stowarzyszenie Gwara Warszawska”

Na stronie Urzędu Dzielnicy Wola czytamy:

„Urząd Dzielnicy Wola popiera inicjatywę klubu radnych Platformy Obywatelskiej dotyczącą nazwania skweru zlokalizowanego między ul. Wolską, Młynarską i Leszno imieniem Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. „Gryf”. Stosowny wniosek został już złożony w miejskim Biurze Geodezji i Katastru.

Klub radnych Platformy Obywatelskiej na Woli wyszedł z inicjatywą nazwania skweru zlokalizowanego między ulicami: Wolską, Młynarską i Leszno imieniem Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. „Gryf”. Generał „Gryf” – bohater Powstania Warszawskiego, żołnierz batalionu AK „Parasol” oraz dowódca legendarnej obrony Pałacyku Michlera przy ul. Wolskiej 40 – zmarł 5 stycznia 2016 roku.  – Chcemy w ten sposób upamiętnić niezwykłą postać. Generał „Gryf” był związany z dzielnicą Wola do ostatnich lat swojego życia i upowszechniał pamięć o Powstaniu Warszawskim – mówi Kamil Giemza, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Dzielnicy Wola.

Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf” urodził się w 1920 roku, był żołnierzem Armii Krajowej, a podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Parasol” zgrupowania „Radosław”. Do 5 sierpnia 1944 r. dowodził legendarną obroną Pałacyku Michla przy ul. Wolskiej 40. „Gryf” znany jest też z akcji na aptekę Wendego, z której – pomimo potężnych sił niemieckich stacjonujących w pobliżu – udało mu się wydobyć niedostępne dla Polaków lekarstwa i środki znieczulające. W toku dalszych działań na Woli, 8 sierpnia został ciężko ranny w szczękę w rejonie cmentarza ewangelickiego, co wyeliminowało go z dalszych walk. Po upadku Powstania znalazł się w obozie przejściowym Lamsdorf (Łambinowice), a następnie w obozie jenieckim Murnau. Wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany przez gestapo. Po wojnie przebywał na emigracji. Służył m.in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI. Działał również, m.in. w Palestynie i Sudanie, jako agent wywiadu. Do kraju powrócił w 2002 roku przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Natomiast w 2007 Rada m.st. Warszawy przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Stosowny wniosek został już przesłany do stołecznego Biura Geodezji i Katastru. – Jako radni zwrócimysię również do Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o odstąpienie od zapisów mówiących o konieczności odczekania pięciu lat od śmierci patrona – mówi Kamil Giemza.

Radni proponują aby imieniem generała „Gryfa” nadać skwer znajdujący się w sąsiedztwie dawnego Domu Towarowego PDT. Nie jest to lokalizacja przypadkowa. – W sierpniu 1944 roku, w rejonie tego miejsca swoją mobilizację oraz szereg akcji bojowych przeprowadził słynny harcerski batalion „Parasol”. W pobliżu znajdował się również Pałacyk Michlera, którego obroną wsławił się Janusz Brochwicz-Lewiński. Była to jedna z najbardziej znanych akcji obronnych podczas Powstania Warszawskiego – mówi radny Giemza.

Inicjatywę radnych popiera Urząd Dzielnicy Wola. – Wola musi pielęgnować pamięć o swoich bohaterach. Generał Brochwicz-Lewiński był postacią absolutnie wyjątkową, a jego zasługi dla naszej ojczyzny są niepodważalne. Chciałbym również podkreślić, że dzielnica planuje zrewitalizować skwer przy ul. Wolskiej – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Ordery i odznaczenia Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. „Gryf”:

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – 2015
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – 2006
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych – dwukrotnie
  • Medal Wojska
  • Krzyż Partyzancki
  • Krzyż Armii Krajowej
  • Warszawski Krzyż Powstańczy
  • Krzyż Kampanii Wrześniowej
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
  • Medal Pro Memoria
  • Odznaka za Rany i Kontuzje – dwukrotnie
  •  British Empire Medal (Wielka Brytania)
  • War Medal 1939-1945 (Wielka Brytania)
  • General Service Medal (Wielka Brytania)”
Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]