Najpopularniejszy przedwojenny transport powrócił do Warszawy. Chcesz się przejechać?

Fot. Warszawski Omnibus

Fot. Warszawski Omnibus

Na stołeczne ulice powrócił omnibus konny. 40-minutowa przejażdżka to doskonała okazja, by poznać, jak podróżowali nasi przodkowie i zobaczyć zabytki Starego Miasta. Z atrakcji można korzystać do końca września, od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00 – 19.00.

Omnibus zabiera 16 pasażerów i kursuje trasą: Podwale – Freta – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Podwale. Podczas przejażdżki bileterka opowiada o historii omnibusów w Warszawie. Ceny biletów są bardzo atrakcyjne – za bilet normalny trzeba zapłacić 12 zł, a bilet ulgowy dla osób posiadających Kartę warszawiaka kosztuje zaledwie 5 zł. Dzieci do 6 lat mogą podróżować bezpłatnie (na kolanach rodziców).

Konne omnibusy pojawiły się w Warszawie w 1822 roku. Zabierały wówczas kilkunastu pasażerów i kursowały w niedziele i święta do podwarszawskich miejscowości rekreacyjnych – Młocin, Bielan, Marymontu, a także do Łazienek.

Pierwsze regularne kursy w 1836 roku uruchomił właściciel stołecznej firmy przewozowej Godecki. Omnibusem można było przejechać z pl. Saskiego do Królikarni. Ponieważ pojazdy jeździły codziennie, zaczęto je nazywać z francuska „żurnalierami”.

Od 1844 roku na trasie: plac Mostowskich – ul. Rymarska, pl. Bankowy, ul. Senatorska, pl. Saski, pl. Warecki, ul. Bracka, Al. Jerozolimskie – ul. Marszałkowska kursowały dwukonne omnibusy Piotra Steinkellera (zwane potocznie „sztajnkellerkami”). Była to pierwsza regularna miejska linia omnibusowa w stolicy.

Pomimo ciasnych i kiepsko wybrukowanych ulic ten środek transportu przeżywał boom. W 1881 roku omnibusy, zarówno jedno-, jak i dwuprzedziałowe kursowały już na ośmiu trasach miejskich, a latem uruchamiano trzy dodatkowe linie podmiejskie – do Zacisza, Wierzbna i Marcelina.

W 1904 r. nastąpił punkt kulminacyjny rozwoju omnibusów w Warszawie – kursowało ich wtedy aż 128. Ostatecznie zostały wyparte przez tramwaje konne i elektryczne. Ostatnią warszawską linię omnibusową – z ulicy Nowowiniarskiej na Pragę – zlikwidowano w 1911 roku.

Na warszawskie ulice, jako atrakcja dla turystów, omnibusy powróciły dopiero w 2005 roku.

Źródło: UM Warszawa

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]