Od Mirowa do Placu Bankowego. Spacer po starych jurydykach.

„Nazwa pochodzi od nazwiska szkockiego generała w służbie Rzeczypospolitej Wilhelma Miera, stacjonującego w tych stronach w XVIII wieku. W tych czasach istniała ty jurydyka Wielopole. Duża część obszaru znajdowała się w granicach getta warszawskiego, dlatego wiele tutejszych przedwojennych zabudowań zostało zniszczonych”.

Fot.Facebook

„Plac powstał w 1825 w miejscu dziedzińca pałacu Ogińskich w związku z budową w miejscu istniejących pałaców Leszczyńskich i Ogińskich trzech monumentalnych gmachów zaprojektowanych przez Antonia Corazziego: pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, pałacu Ministra Skarbu oraz gmachu Giełdy i Banku Polskiego”. To wiedza podstawowa, którą można znaleźć w necie.

My pochylimy się nad tym rejonem ze specjalną troską, gdyż i Mirów i okolice placu Bankowego to kolokwialnie rzecz ujmując, kawał historii naszego miasta.

Opowiemy o tworzącej się ulicy Chłodnej, o jej rozwoju, opowiemy o okolicach hali Mirowskiej i jej znaczeniu. Później pomkniemy ulicą Elektoralną i zakończymy nasz spacer na Placu Bankowym.

Spacer potrwa ok. 2 h, prowadzić go będzie Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik miejski.

Spotykamy się w sobotę, 24.06 o godzinie 15.00 pod wejściem głównym kościoła.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]