Sprawdzają czy uczniowie bezpiecznie dotrą do szkoły

Pierwszy dzwonek zabrzmi dopiero za miesiąc, ale strażnicy miejscy już prowadzą kontrole infrastruktury w pobliżu szkół. Funkcjonariusze sprawdzają, czy droga do szkoły będzie bezpieczna. Kontrolami objęto ponad 400 stołecznych placówek oświatowych.
Patrole szkolne straży miejskiej kontrolują otoczenie placówek oświatowych, stan infrastruktury w rejonie szkół oraz dróg znajdujących się w pobliżu placówek.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. prawidłowość i czytelność oznakowania drogowego ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych, widoczność sygnalizacji świetlnej, stan zastosowanych barier ochronnych i wygrodzeń uniemożliwiających bezpośrednie wtargnięcie dziecka na jezdnię.

Zasłonięte przez roślinność, a przez to niewidoczne dla kierowców pionowe znaki drogowe, czy nieczytelna „zebra” to do tej pory najczęściej ujawniane przez nas nieprawidłowości na terenie Pragi Północ, Białołęki i Targówka. W takich przypadkach konieczne jest odnowienie lub też odsłonięcie znaków – mówi st. str. Anna Pomorska z Referatu Szkolnego VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, nawet tych najdrobniejszych, funkcjonariusze przekazują informacje o konieczności ich usunięcia zarządcom kontrolowanych terenów.

– Miejsca, które będą budzić zastrzeżenia, zostaną ponownie skontrolowane. Sprawdzimy czy zastosowano się do naszych zaleceń. W przeszłości nie mieliśmy większych problemów. Praktycznie zawsze ujawnione przez funkcjonariuszy nieprawidłowości były usuwane bezzwłocznie. Poza tym służymy pomocą szkołom, gdy stwierdzimy np., że oznakowanie drogowe i zastosowane zabezpieczenia są niewystarczające. Wówczas, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, wnioskujemy o dodatkowe oznakowanie – mówi Andrzej Krysik, z-ca Naczelnika VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Strażnicy miejscy sprawdzają również tereny bezpośrednio przyległe do obiektów szkolnych, w tym również m.in. stan urządzeń przeznaczonych do gier i zabaw znajdujących się na terenie placówek.

– Na przestrzeni ostatnich tygodni kilkakrotnie przez stolicę przeszły gwałtowne burze, stąd też zwracamy uwagę, czy na terenie szkół nie ma pozostałości po skutkach nawałnic, które mogłyby zagrażać dzieciom. W przypadku natomiast urządzeń zabawowych jeśli stwierdzane są nieprawidłowości to wynikają one zazwyczaj z eksploatacji urządzeń, negatywnego wpływu warunków atmosferycznych, a czasami niestety celowego uszkodzenia – mówi Romuald Modzelewski, Naczelnik V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

„Bezpieczna droga do szkoły” nie kończy się tylko na kontrolach infrastruktury w rejonie szkół. Z pierwszym szkolnym dzwonkiem funkcjonariusze straży miejskiej będą również pomagać bezpiecznie dojść do szkoły uczniom. Strażnicy miejscy będą patrolować najbardziej uczęszczane i zagrożone zdarzeniami drogowymi przejścia dla pieszych.

komentarz(y)

Copyright © 2016 warszawawpigulce.pl Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.