Studenci Politechniki Warszawskiej wysyłają na orbitę drugiego satelitę

Drugi satelita zaprojektowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego zostanie wyniesiony na orbitę. Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej oraz firmy Innovative Space Logistics B.V., która zorganizuje kampanię startową satelity, podpisali kontrakt w tej sprawie.

Prof. Krzysztof Badyda i Abe Bonnema podpisują kontrakt na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę, fot. BPI

Prof. Krzysztof Badyda i Abe Bonnema podpisują kontrakt na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę, fot. BPI

Szczegóły misji można było poznać podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 października 2016 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.

W imieniu Politechniki Warszawskiej umowę na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę podpisał prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda, dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej. Firmę Innovative Space Logistics B.V. reprezentował Abe Bonnema.

PW-Sat2 to drugi satelita stworzony przez SKA. Pierwszy (PW-Sat) został wyniesiony na orbitę 13 lutego 2012 roku. Był to pierwszy polski satelita w przestrzeni kosmicznej. Jego misja zakończyła się w październiku 2014 roku.

Od 2013 roku studenci z Politechniki pracowali nad PW-Satem2. Satelita ma przetestować innowacyjną technologię deorbitacji. Rozwiązanie, które stworzyli członkowie SKA, zapobiega długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 20 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, skróci ten czas do kilku miesięcy. – Misja główna PW-Sata2 potrwa 40 dni – wyjaśniała podczas konferencji Inna Uwarowa, koordynator projektu.

Prace nad PW-Satem2 zaczęły się w 2013 roku, fot. BPI

Prace nad PW-Satem2 zaczęły się w 2013 roku, fot. BPI

Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Studenckich dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW zwracał uwagę, że takie inicjatywy pozwalają uczyć się, rozwijać pasje i opracowywać nowatorskie rozwiązania. – Dzięki nim studenci uczą się podejścia projektowego – mówił. – Nasi inżynierowie są potem bardzo chętnie zatrudniani w przemyśle kosmicznym.

– Cóż może być bardziej satysfakcjonującego dla dziekana niż informacja, że jego studenci wystrzeliwują satelitę w kosmos – dodawał prof. dr hab. inż. Janusz Frączek, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. – Studenckie Koło Astronautyczne działa od ponad 20 lat. To nasza duma i chluba.

W sumie przez ponad 3 lata trwania projektu PW-Sat2 pracowało nad nim prawie 90 osób. Obecnie zespół liczy ok. 30 studentów z różnych wydziałów naszej Uczelni.

O tym, jak ważne są studenckie projekty, przekonywał Abe Bonnema z Innovative Space Logistics B.V. – Po zakończeniu studiów chcieliśmy spełniać swoje marzenia, więc założyliśmy firmę – mówił. – Startowaliśmy 10 lat temu, zaczynaliśmy od 5 osób, teraz mamy 75 pracowników. Jesteśmy dumni, że możemy pomagać takim entuzjastom jak twórcy PW-Sata2.

Konferencja prasowa była także okazją do podziękowania wszystkim instytucjom i firmom, które wspierały i wspierają zespół pracujący nad satelitą. W CZiTT PW pojawili się m.in. Beata Mikołajek-Zielińska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Michał Szaniawski – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, CEO Future Processing Jarosław Czaja i Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Więcej o PW-Sacie2 na stronie internetowej projektu.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]