Warszawiacy, którzy odeszli w zeszłym roku

W tym roku Warszawa straciła wielu wybitnych mieszkańców:

20060825_Wladyslaw_Bartoszewski.jpg

fot. Wikipedia

Władysław Bartoszewski zmarł w wieku 93 lat w szpitalu MSW przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Zmarł na zawał serca.

Władysław Bartoszewski był więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem podziemia i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie dwukrotnie piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych. Był też senatorem IV kadencji. Od 2007 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera.

Był wielokrotnie odznaczany m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z mieczami i wieloma innymi odznaczeniami. Napisał ponad 1500 artykułów prasowych i wydał około 50 książek.

Bohdan-Tomaszewski.jpg

fot Wikipedia

Bohdan Tomaszewski, warszawiak, powstaniec, dziennikarz i komentator sportowy. Miał 93 lata. Bohdan Tomaszewski urodził się 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie. Do wybuchu II Wojny Światowej trenował tenis, brał czynny udział w Postaniu Warszawskim, a po kapitulacji więziony był w Ożarowie. Karierę jako dziennikarz rozpoczął dopiero rok po zakończeniu wojny. Najpierw w Kurierze Szczecińskim, a następnie w Expresie Wieczornym. W 1955 roku został sprawozdawcą radiowym.

Był świadkiem zwycięstw największych gwiazd polskiego sportu, napisał kilka książek i był zaureatem wielu dziennikarskich nagród m.in. Złotego Pióra i Złotego Mikrofonu. Był także nagrodzony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Fangor. Fot. Fangor.pl - oficjalna strona artysty

Wojciech Fangor. Fot. Fangor.pl – oficjalna strona artysty

Wojciech Fangor odszedł w wieku 92 lat , znany malarz, grafik i rzeźbiarz. Znany był m.in. z obrazu M58 przedstawiającego okręgi oraz z grafik na stacjach II linii metra.

Jerzy-Kamas.-Fot.-Teatr-Ateneum.jpg

Jerzy Kamas zmarł  w wieku 77 lat – polski aktor filmowy i teatralny. Widzowie znają go głównie z roli Wokulskiego w serialu telewizyjnym będącym ekranizacją Lalki Bolesława Prusa. Ostatnią jego rolą była kreacja prezesa PEN Clubu w filmie Różyczka z 2009 roku. Był laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Złotego Krzyżu Zasługi, Krzyżu Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski czy Złotego Medalu Zasłużonego Kulturze Gloria Artis.

ZbyszkoSiemaszko

Zbyszko Siemaszko. Najsłynniejszy warszawski fotograf odszedł w Zalesiu Górnym wieku 89 lat. Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. Od początku życia był związany z fotografią. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny i uczyli go podstaw tego fachu. Na swoim koncie ma tysiące zdjęć stolicy i postaci z nią związanych. Wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i biskupa Stanisława Bandurskiego. Narodowe Archiwum Cyfrowe wydało w ubiegłym roku album „Warszawa Siemaszki”. Jest w nim ok. dwieście zdjęć fotoreportera z lat 50., 60. i 70. Prezentują przede wszystkim architekturę i ludzi.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]