Wzruszające spoty Muzeum Powstania Warszawskiego [WIDEO]

22 czerwca 2017 r. o godz. 13.00 w kinie Elektronik odbył się premierowy pokaz dwóch spotów przygotowanych z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy przy ich realizacji Warszawską Szkołę Filmową.

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego / YouTube

 

Efektem tej współpracy są dwa spoty: „Szpital” i „Kamienica”, w których wystąpili aktorzy młodego pokolenia wraz z nestorami sceny filmowej i teatralnej. Są to m.in. Anna Milewska, Anna Karczmarczyk, Stanisław Brudny, Krzysztof Kwiatkowski. Nad realizacją filmów czuwali: Magda Wieczorkowska-Klecel (scenariusz i reżyseria) oraz Jan Klecel (scenariusz).

Mamy nadzieję, że przygotowane spoty zachęcą do okazywania szacunku wobec Powstańców Warszawskich oraz do pielęgnowania pamięci o Powstaniu Warszawskim
– powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Kamienica”

W spocie „Kamienica” młody listonosz spotyka Powstańca Warszawskiego, którego niechcący potrąca na klatce schodowej. Wytrąca mu zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, z którego wypadają zdjęcia. Listonosz dowiaduje się, że Powstaniec tak jak on roznosił listy ponad 70 lat temu. Dzisiaj nie może pojawić się na uroczystościach obchodowych, bo traf chciał, że winda uległa awarii, a schody są zbyt strome. Powstaniec wraca zrezygnowany do domu. Młody listonosz zachęca spotkanych przypadkowo mieszkańców, by wszyscy razem minutę przed godz. 17.00 zjawili się w domu Powstańca, aby być w tej ważnej dla niego chwili RAZEM.

„Szpital”

W spocie „Szpital” widzimy starszą panią leżącą w łóżku, do której przychodzi dyżurująca pielęgniarka. Pielęgniarka, podając lekarstwa, strąca ze stolika zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, z którego wypadają zdjęcia. Pielęgniarka podnosi fotografie z podłogi i dowiaduje się, że leżąca kobieta była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Nagle starsza pani daje pielęgniarce cenne dla siebie zawiniątko. Pielęgniarka wychodzi i zagląda do niego na korytarzu; orientuje się, że dostała coś, co dla pacjentki jest wielkim skarbem, i czuje, że musi coś z tym zrobić. Rozmawia podczas spotkania na korytarzu z lekarzem, dzieckiem i jego tatą, a także z pielęgniarzem. Minutę przed godz. 17.00 wchodzą uśmiechnięci do pokoju starszej pacjentki, aby w tej ważnej dla niej chwili być RAZEM. Starsza pani zachęca gestem młodą pielęgniarkę do założenia opaski na rękę.

Muzeum Powstania Warszawskiego zawsze zależało na tym, żeby pamięć o Powstaniu Warszawskim była czymś, co łączy Polaków, kolejne pokolenia i mieszkańców Warszawy. Jednym ze sposobów okazywania tej pamięci jest odwoływanie się do symboli, za które walczyli Powstańcy i za które ginęli w Powstaniu Warszawskim. Dzisiejsza dyskusja, która toczy się w Polsce na temat tego, jak należy używać znaku Polski Walczącej, pokazuje, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest ważna także dla młodego pokolenia. Nowoczesny patriotyzm w sposób mądry umie się posługiwać językiem kultury masowej, która trafia do młodych. Dlatego też poprzez wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, koncerty, czy gry miejskie, staramy się zachęcać Polaków, również tych z młodszych pokoleń, do wyrażania swojej pamięci o Powstaniu Warszawskim – tłumaczył dyrektor Jan Ołdakowski.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]