Zanieczyszczenia gruntu na Woli jeszcze sprzed II Wojny Światowej. BPI uruchamia platformę WWW

BPI uruchamia stronę internetową poświęconą usunięciu historycznych zanieczyszczeń przy ul. Obozowej 20 w Warszawie. Pod adresem www.remediacja-wolalibre.pl można znaleźć informacje nt. procesu oczyszczania gruntu, który poprzedzi budowę osiedla w ramach inwestycji Wola Libre w Warszawie.

Fot. Pixabay / UD Wola

Fot. Pixabay / UD Wola

Zobowiązanie dewelopera do usunięcia substancji chemicznych, których źródło najprawdopodobniej sięga czasów sprzed II wojny światowej, jest ważną inicjatywą w kontekście rozwoju i rewitalizacji poprzemysłowych terenów Woli. Strona www ma spełniać rolę nowej platformy komunikacyjnej z mieszkańcami sąsiadujących nieruchomości, w trosce o dobro, których deweloper zdecydował się zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, jak odgazowywanie gruntu metodą ventingu oraz prowadzenie najbardziej skomplikowanych prac wydobywczych pod namiotami. Środki te wykraczają poza standardowe procedury przeprowadzania remediacji.

Remediacja to oczyszczanie i usuwanie zanieczyszczeń powstałych np. w wyniku działalności przemysłowej. Zanieczyszczenia znalezione przy ul. Obozowej 20 w Warszawie mają charakter historyczny, w momencie rozpoczęcia inwestycji Wola Libre nie wiedziano o ich istnieniu. Porównując zdjęcia lotnicze działki inwestycji sprzed wojny i po wojnie, można przypuszczać, że na tym terenie była kiedyś prowadzona działalność przemysłowa. BPI, jako firma, która hołduje zasadom zrównoważonego rozwoju, podjęła decyzję o usunięciu na własny koszt historycznych zanieczyszczeń, postępując zgodnie z przepisami polskiego prawa.

Remediacja jest stosunkowo nową praktyka na polskim rynku, stąd może budzić obawy. Jak pokazują jednak doświadczenia z innych krajów, historyczne zanieczyszczenia można w pełni bezpiecznie usunąć i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na terenach poddanych oczyszczaniu gruntu powstały później budynki mieszkalne. Wdrożenie prac poprzedziły wielomiesięczne badania gruntu i opracowanie szczegółowej metodologii, której podstawą jest bezpieczeństwo pracowników budowy i okolicznych mieszkańców.

Proces oczyszczania gruntów przeprowadzi międzynarodowa firma Menard, która specjalizuje się w remediacji i posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu zadań, m.in. w takich krajach jak Francja, Belgia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Czechy, Hiszpania, Katar i Tunezja.

Planowane prace będą prowadzone pod ścisłym nadzorem z zachowaniem najwyższych środków ostrożności w sposób, który będzie bezpieczny zarówno dla pracowników jak i sąsiedztwa. Cała operacja składa się z trzech kluczowych etapów: prac przygotowawczych, które realizowane są obecnie, następnie odgazowywania metodą ventingu oraz bezpiecznego wydobywania gruntów, co w wybranych miejscach będzie prowadzone pod namiotami.

Transparentne przeprowadzenie procesu remediacji jest ważnym elementem rewitalizacji poindustrialnych terenów Woli. Budowa budynków mieszkalnych w ramach inwestycji nastąpi dopiero po usunięciu historycznych zanieczyszczeń.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]