Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków! Komu przysługuje?

Minister zdrowia opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym wyjaśnia komu należą się wypłaty podwójnego wynagrodzenia. Jak tłumaczy, dotyczy to jedynie medyków walczących z COVID-19, a także ratowników i diagnostyków. 

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Adam Niedzielski opublikował wpis na Twitterze, w którym wyjaśnia, kto dokładnie skorzysta z podwójnego wynagrodzenia wśród lekarzy. Okazuje się, że od listopada dodatkową wypłatę otrzyma personel SOR, izb przyjęć, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że taka wypłata będzie dotyczyć wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia.

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pojawiło się również wyjaśnienie, że do tej pory dodatek przysługiwał pracownikom medycznym leczących chorych w szpitalach II i III poziomu sieci covidowej. Teraz do tego grona dołączy więcej osób.  Jak jednak zaznaczają medycy, dodatki wciąż należą się tylko części personelu mającego kontakt z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

„To kolejna mistyfikacja i dzielenie środowiska, bo dodatek należy się tylko tym, którzy pracują w szpitalach II i III stopnia sieci covidowej. Tymczasem w tej chwili oddziały covidowe znajdują się w każdym szpitalu w Polsce. W moim szpitalu są dwa oddziały przeznaczone dla pacjentów z covid, ale pracujący na nim lekarze i pielęgniarki dodatku nie dostaną. Podobnie jak technicy elektroradiologii czy salowi, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.”

-tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Renata Florek- Szymańska, z Porozumienia Chirurgów Skalpel. Dodaje również, że na początku pandemii wydano podobne zalecenia, jednak bardzo duża część osób wypłaty nigdy nie dostała. Wtedy przyznawano je tylko, gdy wszyscy chory na oddziale zmagali się z koronawirusem.

„Wystarczyło, że jeden pacjent nie był dodatni, i już nie spełniało się kryteriów. Ale o tym minister zdrowia poinformował później, gdy okazało się, że obiecane dodatki nie są wypłacane. Obawiamy się, że tak może być i tym razem.”

-dodał Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c