Na Kickiego 1 nie będzie ośrodka dla czynnych narkomanów. „Analizujemy różne lokalizacje”

Przy ul. Paca 40 odbyło się spotkanie w sprawie ośrodka dla czynnych narkomanów, który ma powstać na Pradze Południe z inicjatywy Fundacji Redukcji Szkód. Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy nazwał informację o przyznaniu lokalu na Kickiego 1 nieporozumieniem. Dodał również, że pod uwagę brane są rożne lokalizacje, które w niedalekiej przyszłości będą konsultowane z mieszkańcami.

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga Południe. Fot. Warszawa w Pigułce

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga Południe. Fot. Warszawa w Pigułce

Ośrodka przy Kickiego 1 nie będzie. Ta lokalizacja była brana pod uwagę, ale ze względu na bliskość akademika, przedszkoli i innych obiektów użyteczności publicznej została odrzucona. Piotr Żbikowski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe przekazał bardziej szczegółowe informacje na temat lokalizacji ośrodka. Wykluczone są okolice ul. Paca oraz tereny położone na północ od ul. Grochowskiej. Nie będzie to także żadna z lokalizacji dostępnych na stronie Urzędu Dzielnicy. Jak poinformował Piotr Żbikowski są to miejsca, które obecnie uczestniczą w przetargach. Jeżeli dwukrotnie lokalem nie będzie nikt zainteresowany wtedy trafia on na oddzielną listę. Taki lokal można albo wynająć bez uczestniczenia w procedurze przetargowej albo też dzielnica może odstąpić go na cele społeczne lub charytatywne. To właśnie te lokalizacje brane są pod uwagę. Urząd Dzielnicy analizuje poszczególne miejsca tak, aby oddalone były od szkół, przedszkoli i innych obiektów użyteczności publicznej.

Magdalena Bartnik, Prezes Fundacji Redukcji Szkód rozwiała też wątpliwości związane z działalnością ośrodka na Woli. Jak twierdzi nie było skarg od mieszkańców, a lokal odebrano ze względu na wygaśnięcie umowy najmu. Przekonywała również, że działanie ośrodka będzie korzystne dla wszystkich, ponieważ osoby uzależnione są ewidencjonowane przez fundację, która poprzez kontakt z nimi ma na nie większy wpływ i tym samym zwiększa szansę na poddanie takiej osoby terapii odwykowej. Dodała, ze rozdawanie strzykawek i igieł to tylko niewielki wycinek działalności fundacji, a trzonem jest pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, jak np. przyznanie renty czy wyrobienie dowodu osobistego.

Magdalena Bartnik, Prezes Fundacji Redukcji Szkód. Fot. Warszawa w Pigułce

Magdalena Bartnik, Prezes Fundacji Redukcji Szkód. Fot. Warszawa w Pigułce

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]