500 plus nie dla bezrobotnych i najbogatszych. Polacy za zmianami w programie

Politycy rozważają zmiany w programie 500 plus, ale nikt tak naprawdę nie wie, jak ma wyglądać przyszłość świadczenia. Polacy jednak chcą zmian i dzielą się pomysłami dzięki badaniu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Fot. Warszawa w Pigułce

Rząd nie wyklucza zmian w programie. Na razie jednak bierze pod uwagę tylko modyfikację kryterium dochodowego.

Jak jednak wynika z badania dla serwisu ciekaweliczby.pl to jednak nie wszystko, co proponują Polacy. Większość dorosłych popiera pomysł przyznania „500 plus” wszystkim samotnym rodzicom (73%), wprowadzenie zasady, że „500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70%) oraz odebranie „500 plus” osobom najbogatszym (66%).

Popularnością cieszy się też pomysł przyznania „500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że dzieci podlegają obowiązkowym szczepieniom (52%) oraz propozycja zastąpienia „500 plus” bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci (51%). Najmniejszy entuzjazm wzbudza pomysł ewentualnego odebrania „500 plus” w sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje (48%).

W badaniu zapytano także Polaków, jak powinien postąpić polski rząd wobec osób, które unikają pracy, bo wolą utrzymywać się wyłącznie z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków z budżetu państwa. Tylko co piąty dorosły Polak (21%) jest zdania, że nic nie należy z tym robić i powinno zostać tak, jak jest. Pozostali zaś uważają, że należy ograniczyć (50%) lub odebrać (29%) zasiłki i świadczenia, by zachęcić lub zmusić takie osoby do pracy. Zarówno zwolennicy rządzących, jak i głównej partii opozycyjnej są stosunkowo zgodni w tym zakresie.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]