Baseny powinny zostać otwarte? „Chlorowana woda zabija koronawirusa w 30 sekund”

Jak wynika z najnowszych badań, odpowiednio chlorowana woda w basenie może unieszkodliwić wirusa SARS-CoV-2. To dobra informacja dla wszystkich czekających na ponowne otwarcie pływalni. Czy wkrótce skorzystamy z basenów?

Fot. Shutterstock

Ze względu na pandemię koronawirusa, większość usług w Polsce jest w tej chwili nieczynna. Zamknięte są między innymi kina i placówki kultury, hotele, a także baseny. Od dziś aktywność sportowa jest możliwa jedynie na świeżym powietrzu, z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Co z basenami?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z londyńskiego uniwersytetu specjalizującego się w badaniach z dziedziny medycyny, nie można się zarazić poprzez wodę na pływalniach, jeśli jest ona odpowiednio zabezpieczona. Okazuje się, że 1,5 mg chloru na litr wody zmniejsza zakaźność SARS-CoV-2 ponad tysiąckrotnie w ciągu 30 sekund. Dodatkowe testy różnych zakresów zawartości chloru i pH potwierdziły, że chlor w wodzie basenowej był bardziej skuteczny przy niższym pH.

„Przeprowadziliśmy te eksperymenty w naszych laboratoriach. Mieszając wirusa z wodą basenową, która została nam dostarczona, mogliśmy pokazać, że wirus nie przeżywa w wodzie basenowej. To, w połączeniu z ogromnym współczynnikiem rozcieńczenia wirusa, który może przedostać się do basenu przez zakażoną osobę, sugeruje, że szansa zarażenia COVID-19 poprzez wodę w basenie jest znikoma.”

-tłumaczy jeden z naukowców przeprowadzających badania.

Badania pokazują to samo, co już w ubiegłym roku przekazywała Światowa Ogranizacja Zdrowia- nawet niewielkie stężenie chloru w wodzie basenowej unieszkodliwia koronawirusa. Podobnie wygląda sytuacja z ozonowaniem. Ozon również, w odpowiednim stężeniu zabija wirusy, bakterie, roztocza i alergeny.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c