Brak dokumentów w mieszkaniach: surowe konsekwencje po kontrolach [15.08.2023]
Od 28 kwietnia obowiązują zmienione przepisy w zakresie świadectwa energetycznego, które w określonych sytuacjach, takich jak wynajem, wymagają posiadania tego dokumentu. Brak świadectwa naraża właściciela na dotkliwe kary finansowe.

Jeśli myślisz o wynajmie swojego lokalu, musisz dysponować świadectwem energetycznym. Brak tego papieru grozi grzywną, która może osiągnąć wartość do 5 tysięcy złotych.
To świadectwo jest wymagane nie tylko w przypadku wynajmu, ale także przy sprzedaży nieruchomości, przekazaniu na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego prawa do mieszkania czy gdy budynek został wybudowany przed 2009 rokiem. Jeśli planujesz remont, musisz zdobyć aktualne świadectwo.
Założeniem tych zmian jest zapewnienie potencjalnym najemcom czy nabywcom informacji o przewidywanych kosztach energii oraz podniesienie świadomości energetycznej posiadaczy nieruchomości.
Nie musisz posiadać świadectwa, jeśli lokal nie jest przeznaczony do sprzedaży czy wynajmu albo ma mniej niż 70 metrów kwadratowych.
Po 28 kwietnia ruszyły kontrole w sprawie świadectw energetycznych, które odbywają się co 2, 3, 4 lub 5 lat, w związku z mocą zainstalowanego kotła.

Dziennikarka ekonomiczna i specjalistka od tekstów prawnych, była wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka newsów gospodarczych i tekstów o prawie. Posiada dyplom z zakresu tłumaczeń prawnych i ekonomicznych. Warsztat naukowy wykorzystuje w codziennej pracy redakcyjnej, tworząc precyzyjne artykuły oparte na twardych danych. Jako jedna z nielicznych dziennikarek w branży, swoje teksty opiera na bezpośredniej pracy z zagranicznymi raportami finansowymi i aktami prawnymi, bez pośredników.