Centrum Monitoringu Wolności Prasy na bruku?

Trwa spór o Dom Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie, gdzie mieści się m. in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Izba Wydawców Prasy, Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Klub Fotografii Prasowej, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia i Auto Klub Dziennikarzy Polskich.

Fot. Pixabay

Jak podał portal dziennik.pl, Warszawa nie przedłużyła SDP w sposób formalny dzierżawy wieczystej budynku przy Foksal, który od czasów powojennych służy środowisku dziennikarskiemu.

Budynek jest objęty roszczeniami reprywatyzacyjnymi, a sprawą nieruchomości zajmuje się też sejmowa Komisja reprywatyzacyjna.

Prezes SDP Krzysztof Skowroński w rozmowie z PAP poinformował, że „dzierżawa wieczysta nie została w sposób formalny przedłużona przez miasto”.
– W ub. roku dostaliśmy jedynie list od burmistrza dzielnicy Śródmieście, ale my się z tym pismem nie zgadzamy i uważamy, że nie zachodzą takie okoliczności, w których miasto nie może nam przedłużyć dzierżawy i dlatego skierowaliśmy sprawę do sądu – twierdzi Skowroński. Według Prezesa SDP wygaśnięcie dzierżawy wieczystej „na dzień dzisiejszy nie rodzi żadnych konsekwencji dla Stowarzyszenia i najemców Domu Dziennikarza”.
– My użytkujemy, płacimy podatki, czyli zachowujemy się tak, jakby dzierżawa była przedłużona. Natomiast brak przedłużenia umowy czyni sytuację nieklarowną. Ten dom był zniszczony w 74 proc., według powojennych ustaleń – dodał Skowroński.

Jak poinformował PAP rzecznik dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Jakub Leduchowski, „przedłużenie umowy użytkowania wieczystego nie było możliwe z uwagi na niejasny stan prawny nieruchomości”.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.