Delta mniej odporna na szczepionki? Eksperci ostrzegają zaszczepionych!

Według najnowszych badań Delta jest znacznie mniej wrażliwa na przeciwciała powstałe po zachorowaniu na COVID-19 lub przyjęciu szczepionki. Eksperci ostrzegają zaszczepionych.

Fot. Shutterstock

Wariant Delta pojawił się w Indiach w 2020 roku i w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się po całym świecie. Wśród najczęściej pojawiających się objawów zakażenia tą odmianą koronawirusa jest katar, ból głowy czy ból gardła. Natomiast rzadko pojawia się utrata węchu czy smaku.

Najnowsze badania przeprowadzone w Indiach, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach wskazują, że wariant Delta jest aż sześciokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące, powstałe dzięki podaniu szczepionki bądź przejściu zakażeniem COVID-19. W badaniach wykorzystano zarówno preparaty Pfizer, AstraZeneca, jak i Moderna.

Eksperci zwrócili się do zaszczepionych, aby również oni zachowali szczególną ostrożność. Niestety, wiele osób uważa, że jeśli już otrzymało się szczepionkę to bez problemu można ignorować zalecenia, między innymi nie używając maseczek czy innych środków ochrony przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c