„Geniusze Lwowa” – Skarby polskiej magnaterii, dzieła wybitnych polskich artystów na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Warszawa, Zamek Królewski – świadek historii i opiekun narodowego dziedzictwa – stał się tymczasowym domem dla bezcennych dzieł najwybitniejszych polskich malarzy. Na wystawie pt. „Geniusz Lwowa” prezentowane są arcydzieła, które pozostały wraz ze Lwowem, jako ważnym przedwojennym ośrodkiem naszej kultury poza Polską po zmianach granic następujących po 1945 roku. Ekspozycja ta jest wyjątkową okazją, aby podziwiać skarby polskiej magnaterii, gromadzone przez tak znaczące rodziny jak Ossolińscy, Lubomirscy czy Lanckorońscy.

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Lwów, przed wojną kwitnące centrum kultury i sztuki, słynął z atmosfery sprzyjającej tworzeniu się wybitnych kolekcji sztuki. Pasjonaci z najznamienitszych polskich arystokratycznych rodów, w tym Rzewuscy, Ossolińscy, Lubomirscy, Mniszchowie czy Lanckorońscy, zgromadzili wspaniałe dzieła. Ich zbiory zawierały nie tylko portrety zamawiane u największych mistrzów pędzla, ale również perły malarstwa europejskiego. Na wystawie można między innymi podziwiać „Adorację magów” autorstwa Petera Coecke van Aelsta oraz „Łowców pereł i korali” Jacopo Zucchiego – obrazy, które są świadectwem bogatej tradycji kolekcjonerskiej.

Równie imponujące są zbiory zgromadzone przed rokiem 1939 przez lwowskie instytucje publiczne, w tym przez Lwowską Galerię Miejską, późniejszą Narodową Galerię Miasta Lwowa. To tam zgromadzono najważniejszy zbiór polskiego malarstwa XIX i XX wieku znajdujący się stale poza granicami współczesnej Polski. W ramach wystawy można zobaczyć dzieła czołowych artystów polskich takich jak Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Henryk Siemiradzki.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą głównie z dwóch lwowskich instytucji – Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego, które są depozytariuszami tych zbiorów. „Geniusze Lwowa” to nie tylko wystawa; to opowieść o miłości do sztuki, która przetrwała najcięższe próby historii.

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie jest otwarta do 14 stycznia. To unikatowa okazja, by zanurzyć się w bogactwie polskiego dziedzictwa artystycznego i oddać hołd wytrwałości, z jaką polskie kolekcje były kultywowane przez pokolenia. Odwiedzający mogą spodziewać się nie tylko estetycznego doświadczenia, ale i głębokiej lekcji historii, która do dziś kształtuje naszą narodową tożsamość.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl