Koniec kadencji prof. Gersdorf. Prezydent wyznaczył jej następcę! Sędziowie oburzeni

Prezydent Polski Andrzej Duda wyznaczył na stanowisko tymczasowego I Prezesa Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza. Okazuje się, że wybór ten wzbudza liczne kontrowersje wśród reprezentantów Sądu Najwyższego.

fot. Wikipedia

Podczas zaplanowanego zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego, które miało odbyć się 21 kwietnia, miało dojść do wyznaczenia pięciu kandydatów, spośród których dokonano by wyboru następcy Małgorzaty Gersdorf, której kadencja dobiegła końca.

Jednak, ze względu na warunki epidemiczne, wybór nie został dokonany. Piastująca wówczas urząd prof. Gersdorf odwołała wyznaczony termin i do zgromadzenia nie doszło.

Dziś prezydent Duda wskazał Kamila Zaradkiewicza jako osobę, która będzie pełniła funkcję tymczasowego I Prezesa Sądu Najwyższego.

Okazuje się, że ta decyzja budzi kontrowersje wśród przedstawicieli SN. Jak zaznaczył rzecznik, decyzja prezydenta nie miała uzasadnienia prawnego.

Jak przekonywał, w momencie, kiedy kończy się kadencja piastującego urząd Prezesa, a nie wybrano jeszcze zastępcy, urząd winien być sprawowany przez sędziego z najdłuższym stażem. W tym wypadku mowa o Józefie Iwulskim.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c