Mieszkaniec dostanie odszkodowanie. Dzielnica przyznała mu rację

Mieszkaniec Sadyby otrzyma od miasta odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez przydrożne drzewo.

Fot. pixabay.com

O takiej korzystnej dla mieszkańca Mokotowa decyzji napisał portal sadyba24.pl.

Chodzi o sprawę z 2017 roku, gdy tuż po gwałtownej burzy, na maskę samochodu spadła gałąź przydrożnego drzewa niszcząć ją. Auto było zaparkowane przed domem na ulicy Zelwerowicza, pod rosnącym na trawniku drzewem.

Właściel samochodu chciał uzyskać od Urzędu Dzielnicy Mokotów odszkodowanie, ale okazało się, że choć firma, w której ubezpieczony jest urząd miasta, odszkodowanie przyznała, to urząd dzielnicy się od tej decyzji odwołał twierdząc, że drzewo jest w dobrym stanie, a zawiniły złe warunki pogodowe.

Jednak w styczniu bieżącego roku podczas kolejnej wichury nad Sadybą z drzewa znów spadł konar i uszkodził samochód ojca narzeczonej mieszkańca.

Tym razem urzędnicy mieli już w dokumentach zarejestrowane poprzednie zgłoszenie i to przeważyło. Wniosek o odszkodowanie został rozpatrzony po myśli mieszkańca, który otrzymał z tytułu tzw. franszyzy redukcyjnej 500 złotych, czyli kwotę o jaką się ubiegał.

Dodatkowo z polisy Warszawskiego Programu Ubezpieczeniowego w zakresie ryzyka odpowiedzialności cywilnej ogólnej pokryto resztę kosztów odszkodowania wynoszących ponad poziom 500 złotych.

Oznacza to, że Zarząd Dzielnicy uznał swoją odpowiedzialność nie tylko za ulicę, ale także za przyległy pas zieleni.

W przytoczonym przez sadyba24.pl uzasadnianiu decyzji Burmistrz Mokotowa, Rafał Miastowski stwierdził:

Zgodnie z § 9 pkt 1 uchwały nr XLVI/1422/2008 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie przekazania dzielnicom m. st. Warszawy do wykonywania niektórych zadań i kompetencji m.st. Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2016 r. poz. 6725) zarządca terenu ma obowiązek utrzymania, ochronę i eksploatację zieleni oraz terenów zieleni położonych na obszarze dzielnicy oraz zgodnie z art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn.zm.) ”kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę zobowiązany jest do jej naprawienia”.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.