Młode zające – Nie dotykaj! Nie zabieraj!

Zaczęły się już rodzić młode zające. Jeśli znajdziecie takiego malucha absolutnie go nie dotykajcie!

Fot. Eko Patrol

Teoretycznie zające powinny zacząć rodzić się w marcu, jednak z uwagi na ocieplenie, w tym roku pierwsze sztuki już przychodzą na świat.

Mimo, że śliczne, malutkie zajączki chciałoby się wziąć do ręki i przytulić, w ten sposób możemy wyrządzić im tylko krzywdę. Młody szarak, karmiony raz, lub dwa razy na dzień ma strategię cichego oczekiwania na mamę w swojej kryjówce.
Dla bezpieczeństwa młodych, zajęczyca umieszcza je bowiem w trudnodostępnych miejscach i przychodzi do nich osobno, by je nakarmić.

A więc to, że maluch jest sam, absolutnie nie znaczy, że został porzucony! Wręcz przeciwnie – to oznaka tego, że jest zdrowy i dobrze się kamufluje przed drapieżnikami.

Dlatego, za stroną www.dbajobociany.pl, apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie zabierać małych zajęcy z ich środowiska.

Oczywiście można się im z daleka przyglądać, ale nie wolno ich płoszyć,a tym bardziej pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać nie dotykać!
Dzikie zwierzęta boją się obcych zapachów i może się zdarzyć, że po pogłaskaniu małego, matka przestanie go karmić, bo będzie się bała nieznanej woni.

Jeśli zobaczymy małego zająca powinniśmy po prostu spokojnie się wycofać i dać mu czas na zniknięcie w trawie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.