Muzeum zniszczenia Warszawy?

Marszałek Senatu przedstawił propozycję utworzenia „Muzeum Zniszczenia Warszawy”.

Fot. pixabay.com

Jak poinformował tvnwarszawa.tvn24.pl, nowe muzeum miałoby powstać w skrzydle odbudowanego Pałacu Saskiego. Władze Warszawy o pomyśle dowiedziały się za pośrednictwem mediów.

Pomysł Stanisława Karczewskiego jest co najmniej kontrowersyjny. Na temat wypowiedziały się już stołeczny ratusz, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy.

Według pomysłu marszałka, w jednym skrzydle odbudowanego Pałacu Saskiego miałaby zostać ulokowana siedziba Senatu RP, natomiast w drugiej Muzeum Zniszczenia Warszawy, „żeby pokazać wszystkim, jak była zniszczona Warszawa” – cytując słowa Marszałka Karczewskiego.

Marszałek jest zdeterminowany, by odbudować Pałac Saski, mimo iż władze Warszawy sceptycznie odnoszą się do tego pomysłu. Odbyły się już nawet pierwsze spotkania z przedstawicielami władza Warszawy w tej sprawie.

Wiceprezydent Michał Olszewski w rozmowie z „Gazetą Stołeczną” stwierdził jednak, że pomysł stworzenia muzeum nie był konsultowany z ratuszem.

– Przecież miejsce prezentujące zniszczenie Warszawy już jest przy ulicy Brzozowej. Działa tam nasze Centrum Interpretacji Zabytku z wystawą stałą, sfinansowaną z funduszy norweskich. Nie wiem, dlaczego coś podobnego miałoby powstawać w Pałacu Saskim. Rozmawiamy z marszałkiem Karczewskim o odbudowie pałacu, ale taki pomysł na naszych spotkaniach się nie pojawił – powiedział Gazecie wiceprezydent.

Dział prasowy Senatu powiedział TVN Warszawa, że „pomysł umieszczenia w Pałacu Saskim Muzeum Zniszczenia Warszawy jest jednym z kilku pomysłów marszałka Karczewskiego, któremu zależy na tym, aby w odbudowanym pałacu znalazła się ciekawa placówka przyciągająca obywateli”. Nie znane są jednak żadne szczegóły dotyczące tego projektu.

W tej sprawie wypowiedziało się między innymi Muzeum Warszawy:
– Niezależnie do tego w jaki sposób odpowiada się dzieje naszego miasta – czy jest to liniowa opowieść narracyjna, czy – tak jak w Muzeum Warszawy – pokaz biografii poszczególnych rzeczy – świadków historii, dzieje zniszczenia Warszawy w czasie II wojny światowej oraz w czasie i po Powstaniu Warszawskim, wybijają się na pierwszy plan. Świadectwa tego zniszczenia są niemal wszędzie. Nie ma dziedziny życia, której ta hekatomba by nie dotknęła. Wydaje się, że nie ma wątpliwości co do tego, że zniszczenie a następnie dobudowa Warszawy są najistotniejszymi i najbardziej oddziałującymi zdarzeniami / procesami, które spotkały Warszawę w XX wieku i dlatego są podkreślane i opowiadane również przez nas – mówi Jarosław Trybuś, główny kurator wystawy Rzeczy Warszawskie w Muzeum Warszawy.

Wiele informacji na temat znieszczenia Warszawy można też znaleźć w Muzeum Powstania Warszawskiego:
– Na pierwszym piętrze naszej ekspozycji znajduje się zdjęcie ruin getta warszawskiego. Kolejne jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z Powstania Warszawskiego, na którym uwieczniono moment uderzenia pocisku w budynek Prudentialu. Na końcu opowieści zwiedzający zobaczą projekcje pokazujące wyburzanie charakterystycznych budynków – opisuje Anna Kotonowicz, rzeczniczka MPW.

Jak podaje TVN Warszawa, przeciwniczką odbudowy Pałacu Saskiego jest też była Minister Kultury, profesor Małgorzata Omilanowska. Jej stanowisko na ten temat ukazało się w „Gazecie Stołecznej”:
– Profanacja narodowej relikwii, Grobu Nieznanego Żołnierza, od ostatniej wojny w ruinie kolumnady – symbolu zniszczenia Warszawy – 'odbudową’ po to, żeby umieścić tam muzeum zniszczenia Warszawy. Przecież to trzeba upaść na głowę. I bardzo się potłuc. Zlikwidować prawdziwy symbol zniszczenia miasta, żeby ulepić obok muzeum upamiętniające to zniszczenie.”

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]