Nowe nakrętki to dopiero początek! Unia Europejska szykuje rewolucyjne przepisy na ograniczenie plastiku

Unia Europejska bierze na celownik jednorazowe opakowania plastikowe, planując znaczące ograniczenia ich użycia. Statystyki są alarmujące – każdy mieszkaniec Europy wytwarza średnio 190 kg odpadów opakowaniowych rocznie, z czego znacząca część to plastik. W obliczu tego problemu, europejscy urzędnicy zapowiedzieli wprowadzenie nowych regulacji mających na celu redukcję ilości plastiku w środowisku.

Fot. Warszawa w Pigułce

W ciągu ostatniej dekady ilość odpadów opakowaniowych w Europie wzrosła o 25%. W związku z tym, że recykling nie nadąża za tempo produkcji odpadów, Unia Europejska postanowiła działać zdecydowanie, ograniczając użycie plastiku, które nie przynosi spodziewanych efektów w zakresie zmniejszenia zanieczyszczenia.

Wśród proponowanych rozwiązań znajdą się zakazy dotyczące jednorazowych torebek foliowych stosowanych w sklepach oraz plastikowych opakowań na owoce i warzywa, które są powszechnie używane w marketach i na bazarach. Również hotele, lotniska i firmy cateringowe będą musiały dostosować się do nowych regulacji, rezygnując z minikosmetyków w plastikowych opakowaniach czy folii stretch.

Decyzje te są odpowiedzią na rosnące góry plastikowych śmieci, które stanowią coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Unia Europejska, poprzez te śmiałe kroki, stara się zahamować falę plastikowej zalewy, która zagraża ekosystemom zarówno na lądzie, jak i w oceanach.

Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej, po długich debatach, doszły do porozumienia w sprawie wprowadzenia tych nowych przepisów. „Ten zakaz będzie dotyczył głównie tych cienkich foliówek, które obecnie są wykorzystywane do pakowania głównie warzyw i owoców,” komentuje jeden z urzędników UE.

Ograniczenia te, mające na celu promowanie bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego konsumpcjonizmu, wejdą w życie po oficjalnym zatwierdzeniu i publikacji w Dzienniku Ustaw Unii Europejskiej. Choć może to wprowadzić pewne trudności dla konsumentów i firm w krótkiej perspektywie, jest to krok, który ma na celu zapewnienie zdrowszej planety dla przyszłych pokoleń.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]