Nowe, tajemnicze urządzenia na stacji metra Politechnika. Co to jest?
Na stacji Politechnika od strony ulicy Nowowiejskiej pojawiły się stojaki do urządzeń lub same urządzenia. Jest to ciekawa inicjatywa, którą już wcześniej zapowiadało miasto.
- Fot. Warszawa w Pigułce
- Fot. Warszawa w Pigułce
- Fot. Warszawa w Pigułce
- Fot. Warszawa w Pigułce
Jest o realizacja projektu pn. „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców i osób przyjezdnych, w tym turystów poprzez dostarczenie pakietu e-usług uławiających wielopłaszczyznową interakcję z gminami i korzystanie z usług publicznych przy wykorzystaniu technologii mobilnych.
Cele tematyczne:
- Zwiększenie dostępności przestrzeni publicznych i usług publicznych na terenie WOF;
- Uatrakcyjnienie i zwiększenie dostępności oferty kulturalnej i turystycznej WOF;
- Podniesienie jakości usług transportu publicznego na terenie WOF;
- Usprawnienie systemu parkowania przyulicznego/na miejskich parkingach na obszarze WOF;
- Zwiększenie świadomości instytucji i osób fizycznych na temat stanu parametrów środowiskowych na terenie WOF.
Zakres projektu obejmie 5 obszarów tematycznych:
E-dostępność – wdrożenie systemu mikro-nawigacji i informacji kontekstowej, który ma ułatwić poruszanie się po przestrzeniach publicznych, w tym wewnątrz budynków (np. ostrzegać osoby niewidome o przeszkodach) oraz zwiększyć dostępność informacji i usprawnić załatwianie spraw w urzędach publicznych w szczególności osobom z dysfunkcją wzroku.
E-turystyka – stworzenie wirtualnego, spersonalizowanego, mobilnego przewodnika dla turystów i mieszkańców, promującego ofertę turystyczną i kulturalną gmin, powiązanego z informacjami kontekstowymi, elementami rozszerzonej rzeczywistości i grywalizacji (np. interaktywnymi ścieżkami zwiedzania, grami miejskimi).
E-transport – stworzenie narzędzia wspierającego planowanie podróży komunikacją metropolitalną opartą o rozkład jazdy w czasie rzeczywistym.
E-parkowanie – stworzenie systemu e-kontroli SPPN, który wzmocni służby kontrolne i zoptymalizuje kontrolę, co znacząco wpłynie na podniesienie jej skuteczności, a w konsekwencji poprawi pogarszającą się sytuację parkingową w Warszawie oraz pomoże podnieść jakość powietrza.
E-środowisko – stworzenie systemu zbierania, przetwarzania i prezentowania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych w obszarze jakości powietrza.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.