Ogromne ceny za pochówek osób z COVID-19!

Za pogrzeb osoby, która zmarła na wirusa SARS-CoV-2 liczone są bardzo wysokie opłaty. Obowiązkowe jest ponoszenie dodatkowych kosztów, między innymi za dezynfekcję karawanu. 

Masowy pogrzeb ofiar koronawirusa we Włoszech. Fot. Matteo Biatta/Sintesi/SIPA/SIPA/East News

Organizując pogrzeb osoby, która zmarła z powodu zakażenia koronawirusem, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za pochówek. W rozmowie z Wirtualną Polską rodzina z Warszawy przekazała jak wyglądała całą procedura i ile ich wyniosła.

40-latek chory na COVID-19 zmarł. Kiedy jego rodzina skontaktowała się z Miejskim Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych, dostali informację, że muszą liczyć się z kosztami m.in. 1180 złotych za dezynfekcję karawanu czy 114 złotych za worek na ciało. Sam przyjazd z ciałem zmarłego na COVID-19 wyniósł prawie 800 złotych. Rodzina nie otrzymała wyższego zasiłku związanego z pochowaniem osoby zmarłej na koronawirusa.

„Mało tego, aby zmieścić się w limicie zasiłku pogrzebowego, rodziny musiałyby godzić się np. na kremację zmarłego w najtańszej tekturowej trumnie (150 zł) oraz wybrać najtańszą urnę.”

-tłumaczy WP.pl. Portal postanowił skonfrontować się z samym MPUK w Warszawie. Jak wynika z rozporządzenia, firmy mają obowiązek wprowadzenia dodatkowych zasad przy pochówku osób zakażonych. Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych wysłało Wirtualnej Polsce tzw. „koszty covidowe”, które muszą ponieść. I tak za czynności zabezpieczające w przypadku choroby zakaźnej, czyli kombinezony, maseczki, rękawice czy przyłbice koszt wynosi 520 złotych. Oprócz tego spółka musi liczyć się z kosztami dezynfekcji i ozonowania karawanu, a także utylizacji odzieży ochronnej- koszt 650 złotych. Jak wyjaśnia MPUK, opłata za zabezpieczenie ciała zmarłego składa się z dwóch pozycji: 25 złotych za 2 worki foliowe z suwakiem i 69 złotych za duży worek na trumnę.

Wiele osób, które w czasie pandemii muszą pochować swoich bliskich uważa, że jest to jedynie sposób na wyższy zarobek i dodatkowy stres dla rodziny zmarłych. Sytuację skomentował również w rozmowie z WP prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, który uważa, że koszt dezynfekcji jest zdecydowanie zbyt wysoki.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c