Osoby po próbie samobójczej wylądują w specjalnym rejestrze? Tak może być niebawem!

Specjalny rejestr dla osób, które miały za sobą próbę samobójczą – taki pomysł już niebawem może wejść w życie. Co to oznacza?

fot. Pixabay

Specjalny rejestr dla osób, które próbowały targnąć się na własne życie, ma niebawem ujrzeć światło dzienne.

Zarówno policja, jak i lekarze uznali, że taka informacja może zapobiec kolejnym próbom odebrania sobie życia.

W roku ubiegłym w Polsce samobójstwo popełniło ponad 5 tysięcy osób, z czego prawie 4,5 to byli mężczyźni. Z roku na rok statystyka samobójstw powiększa się.
Z tego też względu Zespół roboczy do spraw prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia wspomniał o konieczności prac nad Krajową Bazą Danych, która skupiałaby się na profilaktykach zachowań o charakterze samobójczym.
Jak uważa prof. Gałecki, taki rejestr mógłby sprawić, że ktoś, kto ma za sobą próbę samobójczą, zostałby zatrzymany w szpitalu, co pozwoliłoby uratować jego życie.
Innego zdania są adwokaci. Zdaniem dr. Pawła Litwińskiego powstały rejestr niesie ryzyko naruszenia podstawowych praw, zwłaszcza do prywatności, intymności i godności.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c