Przerażające ustalenia policji. Przez Polskę przejeżdżają ciężarówki z tonami nielegalnych odpadów!
Przestępczy proceder na rynku obrotu odpadami niebezpiecznymi cały czas trwa. Istnieje wiele nieuczciwych firm specjalizujących się w nielegalnym przewożeniu, składowaniu i pozbywaniu się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. W związku z tym w ostatnich latach nasila się także zjawisko porzucania odpadów w razem z całymi naczepami, zostawiania ich na prywatnych posesjach, czy w wyrobiskach poeksploatacyjnych. Niebezpieczne substancje stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Dlatego w walce z tym niebezpiecznym procederem policjanci współpracują z przedstawicielami wielu służb i instytucji.

Przez Polskę przejeżdżają ciężarówki z tonami nielegalnych odpadów. Zdarza się, że celowo pozostawiane są naczepy z niebezpiecznymi substancjami, śmieci i niebezpieczne ciecze są porzucane na podwórkach, magazynach, placach, przydrożnych parkingach, czy lasach a ich utylizacja kosztuje setki tysięcy złotych.
We wrześniu 2022 r. z uwagi na planowane prace na parkingu przy jednym z zakładów produkcyjnych w pow. ostrowskim pracownicy tego zakładu otworzyli naczepę, która stała tam od kilku miesięcy. Wewnątrz znajdowały się 24 zbiorniki o poj. 1000 litrów każdy wypełnione substancją, której próbki zostały przesłane do badań, które określiły substancję jako niebezpieczną. Sprawę wyjaśniają policjanci. W ubiegłym roku w magazynie w Radomiu policjanci zatrzymali do kontroli scanię, na naczepie której znaleziono 11 palet z beczkami, zawieranymi toksyczne odpady. Ponadto w hali policjanci ujawnili kilkaset mauzerów i beczek z zawartością różnych płynnych substancji. Do sprawy zatrzymano 2 mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty. W takcie czynności okazało się, że sprawcy w internecie znaleźli ogłoszenie o możliwości wynajęcia hali. Zgodnie z zapisami umowy w wynajętym magazynie miała być składowana chemia budowlana. Okazało się jednak, że w magazynach znajdowały się odpady niebezpieczne.
We wrześniu 2022 r. policjanci z KWP zs. w Radomiu na podstawie zgromadzonych informacji namierzyli samochód ciężarowy, którym miały być przewożone niebezpieczne odpady. Kiedy tylko pojazd zjechał z drogi i dojechał do miejsca docelowego, policjanci rozpoczęli działania, w wyniku których, czterech mężczyzn zostało zatrzymanych. Osoby te (33-62 lat) zostały zatrzymane na gorącym uczynku, gdy rozładowywały samochód, a następnie zrzucały beczki oraz pojemniki typu mauzer do wyrobiska po wydobytym piachu. Policjanci zatrzymali także 61-letniego właściciela terenu, na którym znajduje się wyrobisko poeksploatacyjne po kopalni piachu. Na miejscu w wykopie ujawniono 11 sztuk 1000 litrowych pojemników zawierających kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200 litrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. Na naczepie samochodu znajdującej się przy wykopie ujawniono kolejne pojemniki z niebezpiecznymi substancjami.
W lutym br. na drodze leśnej w okolicach miejscowości Augustów na terenie gm. Pionki, w samym środku Puszczy Kozienickiej, straż leśna znalazła 65 pojemników o pojemności 20 litrów z nieustaloną substancją. Z etykiet umieszczonych na pojemnikach wynikało, że w pojemnikach mogą znajdować się toksyczne chemikalia, rozpuszczalniki i silne odtłuszczacze. Próbki substancji zostały pobrane do specjalistycznej analizy. Policja zabezpieczyła znalezisko przed postronnymi osobami. Policjanci ustalają, kto mógł zostawić pojemniki w lesie.
Utylizacja nielegalnie składowanych śmieci jest bardzo kosztowna. W zależności od ich rodzaju i składu cena oscyluje w granicach od 3 tys. do 12 tys. złotych za tonę/1000 litrów odpadów. W walce z tym nielegalnym procederem policja współpracuje z przedstawicielami różnych służb i instytucji: prokuratur, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Służby Celno-Skarbowej, laboratoriów analityczno-kryminalistycznych, straży pożarnej i innych.
Każdy może przyczynić się do eliminacji zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów.
Jak to zrobić?
O takich zdarzeniach można informować we wszystkich jednostkach Policji. Przypominamy o narzędziu internetowym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść anonimowo sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują zgłoszenia, a w razie potwierdzenia, starają się je wyeliminować.
Przypominamy, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Ponadto sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 10 000 do 10 000 000 złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziennikarka ekonomiczna i specjalistka od tekstów prawnych, była wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka newsów gospodarczych i tekstów o prawie. Posiada dyplom z zakresu tłumaczeń prawnych i ekonomicznych. Warsztat naukowy wykorzystuje w codziennej pracy redakcyjnej, tworząc precyzyjne artykuły oparte na twardych danych. Jako jedna z nielicznych dziennikarek w branży, swoje teksty opiera na bezpośredniej pracy z zagranicznymi raportami finansowymi i aktami prawnymi, bez pośredników.