Przymusowy urlop? Tak firmy (nie) radzą sobie ze skutkami koronawirusa!

W związku z obostrzeniami na czas pandemii, w ograniczonym zakresie funkcjonuje gospodarka, co nie pozostaje obojętne na funkcjonowanie firm i zatrudnienie personelu. Wielu pracodawców decyduje się oddelegować swoich pracowników na urlopy. 

Fot. Shutterstock

W czasie trwania epidemii pracodawcy coraz częściej sięgają po urlopy, na które wysyłają zatrudniony dotychczas personel.

Jedni zachęcają do tego, by pracownik wykorzystał przysługujący mu w tym roku urlop, inni zaś wysyłają zatrudnionego na przymusowy urlop bezpłatny.

Analogiczne rozwiązania nie ominęły takich gigantów, jak: Tesla, IBM czy też Airbus, które również skorzystały z takiego pomysłu, wysyłając pracowników na urlopy.

Jeżeli chodzi o polskich pracodawców, Ci – jeśli chcą postępować zgodnie z prawem – mogą tylko zachęcać pracowników do przysługujących im urlopów wypoczynkowych. W grę wchodzić może również nakaz wykorzystania zaległego urlopu.

Jak zaznacza Łukasz Górzny – radca prawny, w przypadku urlopu bezpłatnego jego udzielenie możliwe jest wyłącznie za zgodą pracownika.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c