Staruszka przekazała oszustce 60 tysięcy złotych. Oto jak do tego doszło

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu na Woli w wyniku analizy sprawy ustalili kobietę, która w sierpniu br. odebrała pieniądze od 93-latki w wysokości 60 tysięcy złotych. Kobieta usłyszała zarzut oszustwa. Teraz może grozić jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Fot. Pixabay

 

Do zdarzenia doszło w połowie sierpnia br. Z ustaleń wynika, że do 93-letniej kobiety zatelefonował mężczyzna, podając się za policjanta. W trakcie rozmowy telefonicznej poinformował rozmówczynię, że jej wnuk spowodował wypadek samochodowy, w wyniku którego została potrącona kobieta. Informował o potrzebnych pieniądzach na tzw. cele prawne, aby wnuk nie trafił do więzienia na długie lata. Informował również, że kobieta odzyska pieniądze. 93-latka, będąc przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem, zrobiła to, co jej polecono. Starsza pani zgromadziła pieniądze w kwocie około 60 tysięcy złotych, które po chwili przekazała oszustce. Dopiero po jakimś czasie pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i zawiadomiła o całym zdarzeniu prawdziwych policjantów.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu rozpoczęli gromadzenie materiału dowodowego. Do działań włączyli się operacyjni, którzy zabezpieczyli monitoring i rozpoczęli skrupulatne ustalenia w tej sprawie. Dokładnie przeanalizowali zgromadzony materiał dzięki czemu ustalili tożsamość oszustki. Ustalili również, że aktualnie 20-latka przebywa w areszcie śledczym za podobne przestępstwo. Policjanci przedstawili podejrzanej zarzut karny dotyczący oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą  w schwytaniu przestępców, czy też mają pomóc najbliższym w rozwiązaniu jakiejś sprawy.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c