Uważaj na nich: mówią, że mają dostęp do twojego mikrofonu, kamery i listy kontaktów! [26.08.2023]

Ekipa CERT Polska alarmuje o nowym sposobie oszustwa. Grupa specjalistów z CERT Polska podkreśla, że użytkownicy powinni być świadomi nowatorskich metod działania przestępców, które stają się coraz bardziej powszechne.

Fot. Pixabay

Zauważono wzrost ilości e-maili od osób udających „hakerów”. Te wiadomości mają na celu zastraszenie adresatów, grożąc opublikowaniem domniemanych kompromitujących nagrań, jeśli nie otrzymają w zamian bitcoinów.

Warto podkreślić, że twierdzenia o posiadaniu takich nagrań są fałszywe – to jedynie próba wyłudzenia. Zachęcamy do ostrożności i przekazywania informacji o podejrzanych wiadomościach naszej ekipie.

Aby zminimalizować ryzyko oszustw przez e-mail, warto przestrzegać następujących zaleceń:

Nie otwieraj podejrzanych załączników i linków: Mogą one prowadzić do instalacji złośliwego oprogramowania lub kierować do fałszywych stron. Jeśli załącznik lub link wygląda na niezaufany, lepiej go nie otwierać. Bądź ostrożny wobec e-maili z niespodziewanymi prośbami finansowymi: Zanim zareagujesz na taką prośbę, zweryfikuj ją niezależnie, np. kontaktując się bezpośrednio z organizacją. Sprawdzaj adres nadawcy: Fałszerze często udają znane marki czy osoby. Upewnij się, że adres e-mail pochodzi od wiarygodnego źródła. Ustal mocne i różnorodne hasła: Dzięki temu nawet w przypadku wycieku danych, twoje konta pozostaną bezpieczne. Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie: Dzięki temu twoje urządzenie będzie chronione przed najnowszymi zagrożeniami. Nie odpowiadaj na wiadomości, które budzą twoje podejrzenia: Może to jedynie potwierdzić dla przestępców, że twój adres jest aktywny. Zgłaszaj niepokojące e-maile: Informuj o nich swojego dostawcę internetu oraz odpowiednie służby, jeśli dotyczą one prób wyłudzenia.

Choć nie ma pewnego sposobu, by być w pełni chronionym przed oszustwami online, stosowanie się do powyższych rad znacząco podniesie poziom twojego bezpieczeństwa.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl