Wchodzi nowe prawo. Pieniądze od stycznia. ZUS wydał pilny komunikat
Od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2024, zaczynają obowiązywać nowe regulacje dotyczące wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych. Świadczenie to będzie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Osoby chcące skorzystać z tego wsparcia muszą najpierw uzyskać odpowiednią decyzję od wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON), określającą wymagany poziom wsparcia.
Zgłoszenia o ustalenie tego poziomu wsparcia można będzie składać do WZON począwszy od 1 stycznia 2024. Po otrzymaniu decyzji z WZON, osoba niepełnosprawna ma prawo złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. Taki wniosek można złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja WZON stanie się definitywna. Jeśli wniosek zostanie złożony wcześniej, ZUS nie rozpatrzy go, gdyż wysokość świadczenia wspierającego i jego przyznanie są uzależnione od decyzji WZON, która określa okres i liczbę punktów potrzeby wsparcia.
Kwalifikować się do otrzymania świadczenia wspierającego będą osoby, które spełniają następujące kryteria:
- mają ukończone 18 lat,
- są obywatelami Polski, Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), lub przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
- mieszkają w Polsce,
- posiadają decyzję WZON, w której określono poziom potrzeby wsparcia na odpowiednim poziomie punktów.
Data możliwości złożenia wniosku o świadczenie wspierające do ZUS będzie zależna od liczby punktów w decyzji WZON oraz od tego, czy opiekun osoby niepełnosprawnej otrzymuje inne świadczenie.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.