Wielka operacja ZUS: Aż 18 tys. świadczeń odebranych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi inspekcje dotyczące wypłat świadczeń, w wyniku których zawieszono już 18 tys. płatności, w tym program „500 plus”. Głównie dotyczy to cudzoziemców.
ZUS wskazuje, że jeśli obywatel Ukrainy traci prawo do legalnego pobytu w Polsce, traci również prawo do świadczenia od ZUS. Istnieją konkretne formalności do dopełnienia w przypadku opuszczenia Polski i powrotu.
Osoby z Ukrainy, które przekroczyły granicę Polski w związku z konfliktem, mają prawo do świadczenia. To musi zostać potwierdzone przez Straż Graniczną. Jeśli legalny pobyt jest zagrożony, świadczenie ZUS jest anulowane. Jeśli jednak uchodźca opuści Polskę i wróci w ciągu 30 dni, a ten fakt zostanie odnotowany przez Straż Graniczną, płatności będą kontynuowane.
Istnieją przypadki, gdy osoby wróciły do Polski w określonym czasie, ale straciły prawo pobytu z powodu nieprzedstawienia odpowiednich dokumentów. W takim przypadku powinny one poinformować Straż Graniczną oraz ZUS o wszelkich zmianach. Jeżeli podróż odbywała się przez inny kraj Schengen, trzeba również zgłosić się do odpowiedniego urzędu w Polsce, aby zaktualizować status.
Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione i dane zostaną zweryfikowane, ZUS przywróci wypłatę świadczeń.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.