Zamkną najstarszą galerię w Warszawie?

Działająca od 56 lat na Krakowskim Przedmieściu Galeria ART może stracić swoją siedzibę. Jak twierdzi, chce ją stąd „wyrzucić” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. pixabay.com

Galeria ART jest to najstarsza działająca galeria komercyjna w Warszawie. Prezentuje obrazy współczesnych polskich artystów, m. in. Edwarda Dwurnika i Wojciecha Fangora, organizuje wystawy, wydaje katalogi, może stracić swoją siedzibę.

W mediach społecznościowych ukazało się oświadczenie galerii z prośbą o wsparcie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce bowiem zamknąć galerię i przekształcić jej siedzibę w swoje biura tłumacząc, że budynek musi przejść remont, a Związek Polskich Artystów Plastyków nie zaakceptował przedstawionych lokali zastępczych.

Galeria ART zajmuje część parteru kamienicy będącej siedzibą MKiDN, które chce przeprowadzić jej remont. Równocześnie Ministerstwo nie zgadza się z zarzutem, że jakoby źle potraktowało przedstawicieli ZPAP.

Poniżej zamieszczamy cały aple Galerii ART opublikowany przez ZPAP:

„Okręg Warszawski ZPAP
W zeszły czwartek
NIE ZABIJAJCIE NASZEJ GALERII!

Galeria ART – najstarsza działająca galeria komercyjna w Warszawie. Krakowskie Przedmieście 17. Istniejemy pod tym adresem niezmiennie od 56 lat. Od zawsze jest to galeria Związku Polskich Artystów Plastyków. Jedyną przerwą w jej działalności był stan wojenny. Teraz wyrzuca nas stąd ministerstwo.

Wyrzuca nas – galerię sztuki! – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po to, żeby wstawić tu biurka urzędników. Zamiast pięknej witryny i obrazów, które dziś Państwo oglądacie, będą tu niezapraszające obojętne żaluzje-wertikale. Zamiast miastotwórczego miejsca – będzie tu zamknięte dla ludzi, odizolowane biuro. To my jesteśmy kulturą i dziedzictwem narodowym. Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrzuca nas stąd zamiast chronić?

Galeria Art to nie tylko marka, ale także nieodłączny punkt na trasie najpiękniejszego warszawskiego deptaku. Jesteśmy jedną z ikon Warszawy i jedną z atrakcji Krakowskiego Przedmieścia. Wyrzucić nas stąd to tak jakby jeszcze raz zburzyć część pierzei tej ulicy. Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce to zrobić?

Sprzedajemy obrazy najlepszych artystów współczesnych, robimy wystawy, wydajemy profesjonalne katalogi, tworzymy kanon polskiej sztuki współczesnej. Związek Polskich Artystów Plastyków przyznaje co roku najbardziej prestiżową nagrodę artystyczną dla najlepszego polskiego malarza. Dostali ją m.in. Wojciech Fangor, Leon Tarasewicz, Tadeusz Dominik, Józef Czapski.

Wysłaliśmy do Ministra Kultury kilkanaście pism i tyleż razy prosiliśmy o spotkanie. Rozmawiali z nami tylko pracownicy administracyjni. Przez dwa i pół roku Minister Kultury nie znalazł czasu nawet na jedno spotkanie czy odpowiedź. Nadal nie znamy powodu, dlaczego MKiDN wyrzuca nas z tego miejsca.

Galeria ART od 28 lat nie wzięła z kasy państwowej ani grosza, nie starała się o dotację, jest samodzielna finansowo. Generuje zysk, płaci podatki – wszyscy nasi artyści dostają od nas PIT-y. Zysk przekazywany jest w całości Związkowi Polskich Artystów Plastyków, który przeznacza go na cele statutowe – wspiera m.in. 1300 swoich członków, polskich malarzy i rzeźbiarzy. Wielu z nich to dziś emeryci. To środowisko głęboko patriotyczne, które jako pierwsze organizowało wystawy o tragedii smoleńskiej, papieżu Polaku, Powstaniu Warszawskim. Tych ludzi niszczy teraz bezduszność urzędników i hipokryzja ich zwierzchników.

Wejdź do nas, złóż swój podpis w obronie Galerii!”

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.