Zmowa cenowa w Warszawie? Są zarzuty dla 4 firm

Podejrzenie zmowy cenowej w Warszawie zgłosił UOKiK w zakresie cen energii cieplnej.

Fot. pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podejrzewa zmowę cenową na stołecznym rynku energii cieplnej.

Jak napisał portal businessinsider.pl, zdaniem UOKiK spółki mogły świadomie zrezygnować z działania zwiększającego bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej.

Prezes UOKiK Marek Niechciał powiedział, że zdaniem urzędu mogło dojść do zmowy cenowej i przetargowej na rynku energii cieplnej w Warszawie. Urząd postawił zarzuty czterem podmiotom: Veolia Energia Polska, Veolia Energia Warszawa, PGNIG Termika i PGNiG.

Jak podaje businessinsider.pl., z informacji udzielonych przez UOKiK wynika, że kwestionowane ustalenia zaczęły się około 2014 roku. Spółki mogły wspólnie ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

Firmy te prowadzą działalność na rynku sprzedaży energii cieplnej dla odbiorców końcowych, m. in. spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, zakładów przemysłowych, szkół, urzędów itd.

Spółkom grozi kara do 10 % obrotu. UOKiK postawił też zarzuty dwóm menedżerom, którzy pełnią lub pełnili wysokie funkcje w Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika. Maksymalna kara w ich przypadku to 2 mln zł.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.