200 .rocznica śmierci bohaterskiego szewca

W 200.rocznicę śmierci Jana Kilińskiego, u stóp jego pomnika na Podwalu, władze Warszawy złożyły kwiaty. Bohaterski pułkownik, radny warszawski, szewc, zmarł w wieku 59 lat, 28 stycznia 1819 roku w Warszawie.

Fot. E.Lach

Żółto-czerwony wieniec pod pomnikiem złożyła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Strażnicy miejscy odegrali na trąbkach hejnał m.st. Warszawy.

Pomnik Jana Kilińskiego, stojący w linii murów miejskich na Podwalu, to jeden z najbardziej znanych monumentów stolicy. Przechodzą koło niego tłumy turystów, dziwiąc się trochę, że skromny szewc został sportretowany w szlacheckim kontuszu z dobytą szablą.

Jan Kiliński żył w bardzo burzliwych czasach dla Rzeczypospolitej. Urodził się  w Wielkopolsce, w małej miejscowości Trzemeszno w 1760 roku. Mając 20 lat przybył do Warszawy i już na stałe splótł swe losy z naszym miastem. Nie tylko ożenił się w warszawską panną i należał do cechu szewców, ale także został wybrany rajcą miejskim. Swego bohaterstwa dowiódł w czasie insurekcji kościuszkowskiej, gdy podczas insurekcji warszawskiej w kwietniu 1794 r. stanął na czele ludu Warszawy, który pokonał rosyjski garnizon. Za przyłączenie się do Kościuszki i za swą działalność niepodległościową, dwukrotnie był przez Rosjan więziony. Przez jakiś czas mieszkał w Wilnie, aby powrócić do Warszawy, gdzie w okresie Księstwa Warszawskiego ponownie został radnym.

Pomnik bohaterskiego szewca, obrońcy Warszawy, nie zawsze stał na Starym Mieście. Przed wojną był ozdobą pl. Krasińskich. W czasie okupacji Niemcy usunęli pomnik i przewieźli go w nieznane miejsce. Wytropiło go podziemie i jak się okazało monument składowano w Muzeum Narodowym. Po tym odkryciu na fasadzie muzeum pojawił się napis „Jam tu ludu Warszawy – Kiliński Jan”.

Po wojnie w latach pięćdziesiątych, pomnik ustawiono na Podwalu. Kiliński patrzy, a przede wszystkim wznosi szablę, w kierunku ulicy Miodowej. Na tej bowiem ulicy podczas insurekcji warszawskiej znajdowała się ambasada Rosji, gdzie stoczono największe walki.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.