76 rocznica wybuchu II wojny światowej

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy składając wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza uczciła 76. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, a także pamięć obrońców stolicy we wrześniu 1939 r.

dsc_7423_1

fot. UM Warszawa/76 lat temu wybuchła II wojna światowa. Fot.R.Motyl

Obrona Warszawy została zarządzona już w pierwszych dniach września, oprócz żołnierzy walczyli także mieszkańcy. Obroną cywilną miasta dowodził prezydent Stefan Starzyński, który w dzień najcięższego 11-godzinnego bombardowania Warszawy 25 września mówił przez radio:

Chciałem, żeby Warszawa była wielka, byłem przekonany, że nią będzie. Moi współpracownicy i ja szkicowaliśmy plany wielkiej Warszawy i Warszawa jest wielka! Została nią prędzej niż myśleliśmy. Nie 50 lat, nie 100, ale dziś, kiedy do was mówię. Widzę ją przez okno w całej jej wielkości i chwale, otoczona chmurami dymów, czerwona od ognia pożarów, wspaniała, nie do opisania – Warszawa walcząca!

Warszawa skapitulowała 28 września, podczas jej obrony zginęło 10 tys. mieszkańców, zostało zniszczone 12 % zabudowy.

źródło: Urząd Miasta


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.