Nie żyje polski działacz kombatancki
Nie żyje kpt. Leszek Zabłocki ps. Jola, polski działacz kombatancki, weteran II wojny światowej, więzień Pawiaka i trzech obozów koncentracyjnych. Mężczyzna zmarł w Warszawie w wieku 97 lat.

Fot. Warszawa w Pigułce
W wieku 97 lat zmarł kpt. Leszek Zabłocki ps. Jola. O śmierci mężczyzny poinformował w mediach społecznościowych Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Był polskim działacz kombatancki i weteranem II wojny światowej.
Podczas oblężenia stolicy Leszek Zabłocki zgłosił się na do służby pomocniczej w Pogotowiu Wojennym Harcerzy. Po kapitulacji kontynuował naukę na tajnych kompletach. Mając 18 lat, w 1942 r., wstąpił do Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. W tym samym roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony na Pawiak. Cudem uniknął marszu śmierci, podczas ewakuacji udało mu się uciec.
Od 2015 roku był członkiem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Natomiast od 2017 został członkiem zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi.