ZUS oferuje dodatkowe 300 zł miesięcznie. Kto może otrzymać te pieniądze?
Jeśli uzyskałeś decyzję z ZUS o przyznaniu Ci emerytury czy renty, masz szansę na dodatek pielęgnacyjny. Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci ten dodatek? Poniżej przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć.
Kwalifikacje do dodatku pielęgnacyjnego:
Możliwość uzyskania dodatku pielęgnacyjnego dotyczy osób, które:
- Są uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego życia.
- Mają 75 lat lub więcej.
Jak starać się o dodatek?
Chcąc otrzymać dodatek pielęgnacyjny, musisz wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Jeżeli lekarz orzecznik z ZUS potwierdzi, że spełniasz kryteria, otrzymasz upragniony dodatek.
Pamiętaj! Dla oceny Twojego stanu zdrowia, ZUS potrzebuje dokumentacji od Twojego lekarza. Wzór OL-9 można znaleźć na oficjalnej stronie ZUS. Ważne, aby dokument został sporządzony co najmniej miesiąc przed złożeniem wniosku.
Automatyczne przyznanie dodatku dla seniorów:
Dla osób, które ukończyły 75 lat, proces jest bardziej uproszczony. Nie musisz dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów zdrowotnych. ZUS samodzielnie przyzna Ci dodatek, który zostanie dołączony do Twojego regularnego świadczenia.
Kiedy dodatek nie będzie Ci przysługiwał?
Nie masz prawa do dodatku pielęgnacyjnego, jeśli mieszkasz w ośrodku opiekuńczo-leczniczym czy pielęgnacyjno-opiekuńczym przez więcej niż dwa tygodnie w ciągu miesiąca. Jeśli dodatkowo korzystasz z zasiłku pielęgnacyjnego od lokalnych władz, nie będziesz miał prawa do dodatkowego wsparcia z ZUS.
Jakie korzyści Ci przysługują?
Aby poznać aktualną wartość dodatku pielęgnacyjnego, odwiedź stronę ZUS. Pamiętaj, że kwota dodatku jest regularnie aktualizowana, a jej wartość może zmieniać się w zależności od aktualnego wskaźnika waloryzacji.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.