Był ciężko ranny w boju. Najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski – płk Klimczak przyb na uroczystości w Parku Wolności!

Powstańcy Warszawscy dają nam niesamowita lekcje pokory i niezłomności.Najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski – płk Kazimierz Klimczak ps. „Szron” (107 lat) – przybył na uroczystości w Parku Wolności.

– Jak zakładam mundur to od razu czuję się lepiej! ” – czytamy na profilu Nie zapomnij o nas Powstańcach Warszawskich.

Kazimierz Klimczak skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 pp w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą.

Ciężko ranny został pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego na leczenie.

Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c