Co może grozić za jeżdżenie latem na zimowych oponach?

Niektórzy kierowcy traktują opony zimowe jako wielosezonowe. Czy to jest legalne i co na ten temat mówią przepisy?

Fot. Pixabay

Eksperci informują, że opony, zarówno letnie jak i zimowe, należy zmieniać. Ma to związek z ich budową, ponieważ guma w oponach zimowych jest miękka, a w wysokich temperaturach jest nawet klejąca. Przy intensywnej jeździe, po jednym sezonie opony będą do wyrzucenia. Ponadto opona zimowa nie gwarantuje odpowiedniej stabilizacji, a bieżnik nie jest dostosowany do letnich warunków, co powoduje gorszą przyczepność i wydłuża hamowanie.

Odpowiednią porą na zmianę opon z zimowych na letni wskazuje się granicę temperatury 7 stopni Celsjusza, która utrzymuje się przez kilka dni. Jednak prawo o ruchu drogowym oraz zapisy dotyczące wymogów technicznych nie odnoszą się do kwestii ogumienia sezonowego. Jazda na oponach zimowych przez cały rok jest legalna. Kierowca może dostać mandat w przypadku gdy pojazd ma różne opony na przedniej lub tylnej osi, wysokość bieżnika jest niższa niż 1,6 mm, policjant zauważy na oponie uszkodzenia, pęknięcia lub rozerwania gumy, lub gdy opony będą wystawać poza obrys błotnika.

W tej kwestii przepisy przewidują karę wynoszącą od 20 do 3000 zł. W momencie wykrycia problemu z ogumieniem, funkcjonariusze mogą podjąć decyzję o odebraniu dowodu rejestracyjnego, a także wycofaniu pojazdu z ruchu.

Reasumując, jak informuje portal moto.pl, jazda na oponach zimowych latem nie jest wskazana z powodu bezpieczeństwa i szybszego ścierania się gumy, jednak jeżeli nie będziemy mieli możliwości zmiany opon, to nic się nie stanie. Trzeba tylko mieć z tyłu głowy, że nie mamy opon letnich.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]