Coraz mniej osób korzysta z bankomatów

Spada zainteresowanie wypłacaniem gotówki z bankomatów. Jak się okazało, w II kwartale 2020 roku przeprowadzono najmniej wypłat pieniędzy. Jest tez coraz mniej bankomatów. 

Fot. Pixabay

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w drugim kwartale tego roku Polacy dokonali tylko 112 milionów wypłat z bankomatów. Porównując do I kwartału jest to o prawie 20 milionów mniej. Jest to również najmniejsza ilość wypłat odkąd takie dane zostały publikowane, czyli od 2004 roku.
Wiele wskazuje, że to przez pandemię. Dużo osób korzysta z zakupów online, sklepy stacjonarne również zachęcają do płatności kartą przy kasach. W rozmowie z gazetą, główny analityk Expandera Jarosław Sadowski, wskazał na dane, które informują, że liczba osób wypłacających gotówkę zarówno z bankomatów, jak i z kas banków czy w sklepach za pomocą usługi CashBack, drastycznie spadła.
Jak dodaje analityk, spadła również wartość wypłat.

„W sumie za pomocą wszystkich wspomnianych operacji gotówkowych Polacy wypłacili w II kwartale 93 mld zł, czyli aż o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale. Dzięki temu po raz pierwszy w historii więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych, niż wypłaciliśmy gotówki. To kolejny przełomowy moment po tym jak w IV kw. 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych.”

-tłumaczy.

Być może wkrótce liczba osób korzystających z bankomatów wciąż będzie maleć. W końcu niechętnie klienci bankomatów są chętni dotykać urządzenia i robić zakupy płacąc gotówką, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c