COVID-19.Jak długo chroni maseczka?

Eksperci są zgodni, że wymiana maseczki powinna nastąpić po około czterech godzinach stałego noszenia. Najlepiej byłoby też prać je w wysokich temperaturach, a także dokładnie wysuszyć.

Fot. Pixabay

Wiele osób nie dba o swoje maseczki, trzymane są w torebce czy kieszeni, pozostawiane są w mało higienicznych miejscach. Eksperci więc zbadali jak długo chroni jednorazowa maseczka. Powinna być ona wymieniona po maksymalnie 4 godzinach. Również warto ją  wcześniej zdjąć kiedy robi się wilgotna.
Maski tekstylne, mimo, że nie mają udowodnionego działania ochronnego, służą wielu osobom do ochrony przez skroplinami z ust i nosa. W nieznacznym stopniu, ale zmniejszają transmisje wirusa. Dlatego najlepiej byłoby, aby po każdym użyciu włożyć je do pralki i prać w temperaturze 95 stopni.  Następnie dokładnie wysuszyć.
Jednak jak uważają wirusolodzy, kilkukrotne noszenie maseczki też nie zmniejsza jej bezpieczeństwa. Ważniejsze jest to, żeby nie przekraczać spędzania jednorazowego czasu w masce, a nie jej częstotliwość noszenia. Kiedy jest wilgotna, np. na skutek kaszlu lub kichania, skropliny zostają wydalone do otoczenia i wirus może się rozprzestrzeniać do innych osób.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c