Część paszportów covidowych ważna tylko przez dobę. Wiceminister wyjaśnia

Certyfikaty covidowe lub potocznie mówiąc covidowe paszporty będą miały różne daty ważności. Na podstawie szczepienia lub przeprowadzonego testu na obecność koronawirusa, otrzymamy kod QR. Niektóre z nich będą ważne tylko przez dobę. 

Fot. Shutterstock

W rozmowie w Radiu Zet, wiceminister zdrowia Anna Goławska wyjaśniała jak będą działać certyfikaty covidowe.

Okazuje się, że wydanie takiego certyfikatu jeszcze niczego nie przesądza. Jak powiedziała wiceminister zdrowia, „paszporty covidowe będą miały różny okres ważności”. 

Przez rok ma być ważny kod QR uzyskany na podstawie zaszczepienia. Już znacznie krócej będzie obowiązywał kod QR uzyskany na podstawie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Ten kod będzie obowiązywał jedynie 24 godziny.

To niewiele w przypadku długich podróży. Jak wyjaśniała Anna Goławska, przed powrotem do Polski np. z urlopu spędzonego za granicą test trzeba będzie powtórzyć, bo kod QR już dawno przestanie być ważny.

Jednocześnie ministerstwo zdrowia cały czas podkreśla, że covidowy certyfikat i kody QR nie są warunkiem przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c