Drzewa ze specjalną osłoną gotowe na zimę! [ZDJĘCIA]

Drzewa i krzewy pod szczególną opieką. Specjalne zabezpieczenia, maty i folie osłaniają rośliny na zimę.

Osłony mis drzew ustawione są przy lipach na pl. Konstytucji

Osłony mis drzew ustawione są przy lipach na pl. Konstytucji

W sumie w ten sposób zabezpieczonych będzie 51 drzew

W sumie w ten sposób zabezpieczonych będzie 51 drzew

Lipy na pl. Konstytucji z ekologiczną, przepuszczalną nawierzchnią zostały dodatkowo zabezpieczone. Na okres zimowy  pod roślinami ustawiliśmy wodoodporne skrzynie, które ochronią nawiezioną latem urodzajną ziemię przed zanieczyszczeniami związanymi z zimowym utrzymaniem chodników. Uniemożliwią również składowanie pod drzewami odgarniętego śniegu.  Każdy z boków ochronnej skrzyni ma długość ok. 2 m, które tworzą ścięty ostrosłup na wysokość 70 cm. Zabezpieczenia dotyczą 51 drzew na pl. Konstytucji, Wilsona oraz w Al. Jerozolimskich.

Dlaczego pod drzewami na pl. Konstytucji pojawiły się specjalne zabezpieczenia? Dlatego, żeby rośliny miały się jak najdłużej jak najlepiej Emotikon smile Latem pod drzewami na pl. Konsytucji, Wilsona i w Al. Jerozolimskich ziemia została wymieniona na urodzajną, a na nią położona naturalna nawierzchnia. Jest ona bardzo chłonna, tak więc skrzynie pod drzewami mają za zadanie zatrzymywać przenikanie do gleby wody z topniejącego śniegu i uniemożliwiać składowanie błota pośniegowego zgarniętego z chodników.

Od lat zabezpieczane są też drzewa rosnące w pasach zieleni przyulicznej, np. lipy topiaryczne przy ul. Marszałkowskiej. Misy drzew będą ofoliowane. Natomiast młode nasadzenia o pokroju kolumnowym zostaną obwiązywane taśmą ogrodniczą, co uniemożliwi łamanie gałęzi przez śnieg.

Część roślinności  jest też osłaniana na zimę matami. Wygrodzenia chronią zieleń przed skutkami działania błota pośniegowego i areozolu solnego.

Maty chroniące krzewy przy Wisłostradzie mają długość 4 km

Maty chroniące krzewy przy Wisłostradzie mają długość 4 km

Maty zbudowane są z folii, do której szczelnie przytwierdzona jest słoma. Całość utrzymują drewniane paliki umocowane w gruncie.  16 km zabezpieczeń zamontowana jest przy najbardziej ruchliwych oraz reprezentacyjnych arteriach komunikacyjnych utrzymywanych przez ZOM. Najwięcej przy Wisłostradzie – 4 km oraz wzdłuż Al. Ujazdowskich i al. Wilanowskiej – po 2 km długości. Maty osłaniają także rośliny rosnące przy m.in. ul. Boboli, Racławickiej, Nowowiejskiej, Marszałkowskiej, Grzybowskiej, Żytniej, Ostroroga, Abrahama, Kocjana, Nowoborkowskiej, Patriotów, Filtrowej, Wawelskiej, Grójeckiej, al. Krakowskiej, Nowoursynowskiej, Przybyszewskiego.

Wzdłuż Al. Ujazdowskich ustawiono ponad 2 km mat

Wzdłuż Al. Ujazdowskich ustawiono ponad 2 km mat

Maty zbudowane są z folii, do której szczelnie przytwierdzona jest słoma

Maty zbudowane są z folii, do której szczelnie przytwierdzona jest słoma

Ten sposób zabezpieczania miejskiej roślinności stosowany jest w Warszawie od 2012 r. Podpatrzyliśmy to w Poznaniu, który zaczął stosować maty jako pierwszy w Polsce.

Zabezpieczenie roślin to 372 tys. zł. Zarząd Oczyszczania Miasta dba o rośliny rosnące na ok. 1,3 tys. ha zieleni przyulicznej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.