„Dwie szczepionki budzą sprzeciw moralny”. Eksperci KEP ds. Bioetycznych

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał oświadczenie w którym podkreśla, że produkcja szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzą sprzeciw moralny. Wierni jednak mogą z nich korzystać, jeżeli nie mają innego wyboru. 

Fot. Shutterstock

Bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych poinformował o stanowisku wobec szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Bp Wróbel zauważył, że inne firmy korzystają przy produkcji szczepionek  z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych. Jednak w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. „Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” – napisał biskup.

Dodał jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.

„Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – czytamy w dokumencie.

Zaznaczył jednak, że konieczne jest jednak zamanifestowanie sprzeciwu wobec aborcji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c