Eksperci o niepożądanych objawach poszczepiennych. Coraz częściej w tym samym momencie

Eksperci coraz baczniej przyglądają się NOPom czyli niepożądanym objawom poszczepiennym. Okazuje się, że najczęściej występują one po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. 

Fot. Pixabay

Eksperci zauważyli, że niepożądane objawy poszczepienne występują znacznie częściej po podaniu drugiej dawki szczepionki.

Osoby, które przyjęły pierwszą dawkę mogą w ogóle nie uskarżać się na dolegliwości po podaniu pierwszej dawki, jednak po podaniu drugiej, mogą wystąpić tzw. NOPy. Jak informuje epidemiolog doktor Agnieszka Motyl w rozmowie z RMF FM najczęściej są to bóle głowy, silniejsze zmęczenie oraz bóle mięśni i stawów.

Eksperci wciąż mają za mało danych bo w Polsce jeszcze niewielka liczba osób przyjęła drugą dawkę, dlatego bazują na obserwacjach w innych krajach.

Zgodnie jednak przestrzegają, że w razie wystąpienia jakichkolwiek, najmniejszych nawet objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c