Grochów bez Universamu

Wyobrażacie sobie Śródmieście bez Pałacu Kultury? My na Grochowie nie wyobrażamy sobie naszej dzielnicy bez Universamu. Pisząc my mam na myśli redakcje, bo zapewne wśród mieszkańców naszej dzielnicy znajda się i tacy, których zmiana cieszy,

fot. Warszawa w Pigułce/Załoga Universamu na pamiątkowym zdjęciu zrobionym na koniec działalności obiektu

fot. Warszawa w Pigułce/Załoga Universamu na pamiątkowym zdjęciu zrobionym na koniec działalności obiektu

Dla nas, osób dorastających  na Grochowie było i jest to miejsce szczególne. Dziś być może trudno sobie to wyobrazić, ale Universam był kiedyś ładny i nowoczesny. Mi osobiście bardzo podoba się bryła budynku, a podobnej próżno szukać w Warszawie.

Universam wkrótce zniknie, a co dostaniemy w zamian? Na jego miejscu powstanie apartamentowiec. Dwie wysokie wieże i masywny budynek staną przy Rondzie Wiatraczna. Widać starania projektantów, by budynek wydawał sie optycznie mniejszy. Nie zmienia to jednak faktu, ze naszym zdaniem jest po prostu za duży i nie pasuje do tego miejsca.

Universam z fontanna był centralnym punktem Grochowa. Czymś charakterystycznym, innym. Teraz będzie tak jak wszędzie indziej. Na będzie pewno czyściej, nowocześniej, czy jednak uda się zachować charakter miejsca?

Wczoraj byliśmy na pożegnalnych zakupach w Universamie. Pracownicy sklepu martwili sie o bezdomnych, którzy chronili się nieopodal fontanny przed deszczem i śniegiem. Zastanawiali sie, gdzie będą bawić sie seniorzy, gdy Astoria zamknie drzwi na zawsze. Widzieliście kiedyś taka troskę o innych w miejscu, które w założeniu winno być tylko i wyłącznie obiektem handlowym?

Gdy wybiła 16:00 nie obyło się bez wzruszeń. Były lży, brawa, a także jedno życzenie, żebyśmy w możliwie niedługim czasie spotkali się tu ponownie.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.