Gwałtowne załamanie pogody! Uwaga na silne burze z gradem i porywisty wiatr!

Już niedługo nastąpi gwałtowne załamanie pogody i silne burze. Lokalnie może wystąpić grad oraz porywisty wiatr dochodzący nawet do 100 km/h.

Fot. Daniel Zalewski

Fot. Daniel Zalewski. Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika

„Prognoza wydana na popołudnie, wieczór oraz noc 11/12 lipca do godziny 8:00. (osobne ostrzeżenie zostanie wydane na dzień jutrzejszy)” – pisze fanpage info Meteo – Warszawa„Na przeważającym obszarze Mazowsza spodziewamy sie popołudniu oraz w nocy wystapienia silnych burz, które lokalnie będą gwałtowne. Główne zagrożenie będą niosły ulewne opady deszczu do 20mm, porywisty wiatr do 100km oraz opady gradu o średnicy 3-4cm. Pojawiają się także informacje o możliwości wystąpienia trąb powietrznych, jednak będzie to zjawisko bardzo lokalne. Niewątpliwie wchodzimy w kilkudziesięciogodzinny groźny okres synoptyczny z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.”

Bardziej szczegółową prognozę przedstawia nam Krzysztof Piasecki, członek Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz i prowadzący fanapage Pogoda w stolicy, jak i w okolicy. Prognozuje on, że w Warszawie burz można się spodziewać w dość dużym przedziale czasowym, między godz.15 a 22, będą one lokalne, więc może się okazać że np. (tak jak to było 17.06) burza przetoczy się tylko przez kilka dzielnic. Będą one występować lokalnie, ale te, które przejdą będą naprawdę gwałtowne. Co jutro?

„W dniu jutrzejszym nastąpi dość gwałtowny napływ zwrotnikowej masy powietrza, a jednocześnie od zachodu zbliży się front chłodny. W dość wilgotnym powietrzu, przy dużym przepływie (wysokie prędkości wiatru na wyższych poziomach atmosfery) sprzyjać będą powstawaniu gwałtonych burz, które choć mogą być nieliczne to będą silne.

Od rana spodziewane jest dość dużo słońca i po ciepłej nocy (minimalnie 16-17℃) temperatura szybko pójdzie w górę. Wczesnym popołudniem spodziewam się w Warszawie do 31-32℃, być może miejscami nawet nieco więcej. Warto więc unikać przebywania na słońcu w największym upale.

Po południu (prawdopodobnie po godz.15) na Mazowszu dojdzie do rozwoju dość silnych, ale lokalnych burz superkomórkowych. Wiele wskazuje na to, że burza może pojawić się również nad aglomeracją Warszawy, przy czym jest możliwe, że przejdzie tylko nad jej częścią (tak, jak 17.czerwca ucierpiał pas kilku dzielnic przez centrum Warszawy) a nawet ominie samo miasto. Nie wolno jednak lekceważyć ostrzeżeń, gdyż burzom będą towarzyszyć silne porywy wiatru (nawet 80-110km/h, a lokalnie nieco więcej). Należy się także spodziewać opadów gradu, do 2-4cm, a miejscami nawet do około 5cm średnicy. Dodatkowo występować będą niezbyt długotrwałe, ale ulewne opady do 30-40mm. Na północy Mazowsza możliwe jes nawet wystąpienie trąby powietrznej. Zjawiska te mogą powodować szkody, warto zaparkować daleko od drzew, reklam czy rusztowań, zamknąć okna, zabezpieczyć rzeczy na balkonach, a w czasie burzy przebywać w budynku. Lokalnie burze mogą też występować wieczorem oraz w nocy, choć strefa burz obejmie już obszary na południe od Warszawy.

We wtorek sytuacja jest jeszcze bardzo niepewna, wygląda na to, że początkowo będzie nadal bardzo ciepło (nawet 26-28℃), ale Warszawa znajdzie się już w bezpośrednim oddziaływaniu frontu. Wieczorem oraz w nocy mogą wystąpić silne opady deszczu, nawet do 20-50mm w ciągu 6-9h. Więcej o spodziewanej sytuacji na kolejną dobę jutro wieczorem”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c