Lecisz do tego kraju? Musisz mieć Unijny Certyfikat COVID!

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, opublikowanym w dniu dzisiejszym przez chorwackie władze w późnych godzinach popołudniowych, od dnia 01.07.2021 warunkiem wjazdu do Chorwacji dla obywateli UE jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID.

Fot. Shutterstock

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID będą mogły przekroczyć granicę państwową RCh jeśli okażą:

– nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach;
albo
– nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm)
albo
– nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni
albo
– zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni
albo
– potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni
albo
– potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca upłynęło od 22 do 84 dni
albo
– zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.
Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami. lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.
Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.
Powyższe nie dotyczy m.in.:
– osób przejeżdżających przez RCh tranzytem (i dalej obowiązuję 12-godzinny limit czasowy),
– osób przyjeżdżających z ważnych przyczyn biznesowych,
– osób przyjeżdżających z ważnych przyczyn rodzinnych.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c