Minister zapowiada: „Będzie 300 tysięcy nowych miejsc pracy”

Minister klimatu, Michał Kurtyka, ocenił, że w ciągu najbliższych 20 lat transformacja energetyczna wygeneruje około 300 tysięcy nowych, wysokopłatnych miejsc pracy. 

Fot. Pixabay

Michał Kurtyka zapewnił, że do 2040 roku będzie około 300 tysięcy nowych miejsc pracy. Polityka energetyczna ma w ten sposób pełnić rolę tzw. koła zamachowego po koronawirusie, która odbuduje polską gospodarkę i będzie transformowała system energetyczny i transportowy.

„Po raz pierwszy dostępne będą tak znaczące środki na transformację – 60 miliardów złotych, dla których pięć polskich regionów węglowych musi znaleźć dobre, mądre, atrakcyjnie ekonomiczne projekty. Konkretne strategie sprawiedliwej transformacji w regionach powinny być gotowe na koniec tego roku, by w początkach przyszłego roku zostały zasilone wiarygodnymi projektami.”

-poinformował minister podczas swojej debaty w Karpaczu

Według ministra klimatu muszą nastąpić zmiany w polskiej energetyce, dzięki której miejsca pracy w tradycyjnej energetyce, oparte głównie na węglu, będą zastępowane miejscami pracy w innych przemysłach. Dodał również, że znaczna część środków z unijnego Funduszu Odbudowy trafi na projekty w dziedzinie energetyki, transportu i przemysłu.
Ważnym zadaniem dla Polski będzie zbudowanie zeroemisyjnego systemu elektrycznego, który będzie porównywalny mocą do obecnego. Mogą w tym pomóc bloki jądrowe o mocy łącznej do 9 gigawatów, a także rozwój energetyki wiatrowej.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c